Narzędzia:

„Polonia dla Polski w demokratycznym 25-leciu” – konferencja w Senacie

10.11.2014
Foto Michał Józefaciuk

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz otwierając 10 listopada 2014 r. konferencję w Senacie pt. . „Polonia dla Polski  w demokratycznym 25-leciu” zapewnił uczestników, że wolna Polska przechowuje we wdzięcznej pamięci pomoc i wsparcie rodaków z zagranicy w czasach, gdy nasza ojczyzna nie była suwerenna i potem, gdy budowała swoją niepodległość.

„To dzięki zaangażowaniu Polonii  otrzymywaliśmy pomoc materialną, nasz głos w świecie był słyszalny i wolny świat wspierał nasze dążenia do wolności” – mówił marszałek.

Konferencję w Senacie zorganizowała  Europejska Unia Wspólnot Polonijnych (EUWP) przy współpracy Kancelarii Senatu. 

Prezes EUWP Helena Miziniak  podkreśliła, że  Europejska Unia Wspólnot Polonijnych tą konferencją pragnie uczcić  25 – lecie niepodległej Polski. Dodała, że choć Polonia jest z dala od ojczyzny, ale w ojczyźnie, bo łączy nas wspólne myślenie o Polsce.

Marszałek przypomniał, że odrodzony w 1989 r. Senat nawiązując do chlubnej tradycji  izby sprzed wojny objął patronat nad Polonią i Polakami za granicą. Podkreślił, że Senat od samego początku przywiązywał ogromną wagę do nawiązania i podtrzymywania więzi z Polonią, pracował nad odbudowaniem zaufania emigracji niepodległościowej do nowych, demokratycznych władz. „Chcieliśmy zerwać z PRL-em i to się nam udało. Udało nam się w wolnej Polsce sprawować opiekę nad naszymi rodakami rozsianymi po całym świecie ponad podziałami politycznymi” – powiedział. Dodał, że w Senacie wszystkie opcje polityczne miały wpływ na kształtowanie  polityki wobec Polonii.

Podziękował za działania Polonii i Polaków za granicą na rzecz Polski, wyraził przekonanie, że będą one kontynuowane, gdyż środowiska polonijne działają bezinteresownie, z pobudek patriotycznych.

Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak podkreślił, że charakter duszpasterskiej troski o środowiska polonijne zmienił oblicze po unormowaniu stosunków państwo-Kościół. Podkreślił, że olbrzymią rolę w podtrzymywaniu tożsamości polskiej za granicą pełnią duchowni, którzy "ożywiają więzi między osobami polskiego pochodzenia". Zaznaczył, że Konferencja Episkopatu Polski wydelegowała biskupa ds. duszpasterstwa emigracji polskiej, który koordynuje pracę duszpasterzy Polonii rozsianych po całym świecie. Arcybiskup mówił o duchowym wkładzie Polonii w życie naszej ojczyzny. A odnosząc sie do przyszłości przytoczył słowa wiersza Jana Pawła II  „Ojczyzna - kiedy myślę - wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam, (…)  Pytam wciąż, jak ją pomnożyć, jak poszerzyć tę przestrzeń, którą wypełnia”. Zdaniem arcybiskupa Polonia i Polacy za granicą powinni zadbać nie tylko o kultywowanie miłości do ojczyzny, ale  o jej pomnażanie.

Wiceminister spraw zagranicznych Tomasz Orłowski szczególnie podziękował Polonii za wsparcie polskich starań w dążeniu do członkostwa w  strukturach europejskich – Sojuszu Północnoatlantyckim i Unii Europejskiej.  Poinformował o konsultowanym obecnie programie rządu wobec Polonii na lata 2015 – 2020. Powiedział, że priorytetami w tym programie są: wspieranie nauczania języka polskiego poza granicami, zapewnienie uczestniczenia w polskim życiu kulturalnym i podtrzymywanie polskiej tożsamości,  umacnianie pozycji w krajach zamieszkania, zachęcanie i wspieranie naszych rodaków do powrotu do kraju, wspieranie polonijnego biznesu.

Przewodniczący Rady Polonii Świata Jan Cytowski mówił, że Rada odegrała ogromną  rolę w koordynacji pomocy dla Polski  poprzez kanały kościelne, w latach przynależności  Polski  do bloku sowieckiego. Pomagała Polsce w okresach klęsk żywiołowych, potem polskiej opozycji, a po 1989 r. włączyła się w lobbing o włączenie Polski do NATO oraz w pomoc gospodarczą. J. Cytowski podkreślił, że RPŚ jest porozumieniem organizacji polonijnych na świecie, które stale zaangażowane jest w propagowanie i obronę dobrego imienia Polski i Polaków. W ocenie przewodniczącego Rada może być  istotnym elementem polskiej polityki zagranicznej, zwłaszcza może odegrać dużą rolę w kształtowaniu wizerunku Polski na świecie poprzez: propagowanie osiągnięć Polski i Polaków, odkłamywanie historii, zapobieganie fałszerstwom historii, obronę dobrego imienia Polski.  Zaapelował do polskich władz o prowadzenie właściwej, zgodnej z polską racją stanu polityki historycznej i budowanie pamięci historycznej, będącej podstawą wychowania i kształtowania patriotycznych postaw społeczeństwa.

Prezes EUWP Helena Miziniak mówiła o działaniach Polonii brytyjskiej w 25-leciu. Wspomniała o utworzeniu tzw. Funduszu Mazowieckiego, który powstał po wizycie premiera Tadeusza Mazowieckiego w Wielkiej Brytanii w 1990 r. Tylko w 1991 r. przekazano Polsce 0,5 mln funtów i 6 tys. dolarów, które zostały przekazane na różne cele społeczne w Polsce. Polonia brytyjska lobbowała na rzecz wejścia Polski do NATO i UE. W ramach dobrego imienia Polski Zjednoczenie Polskie  podjęło inicjatywę monitorowania prasy brytyjskiej korygując fałszywe informacje o Polsce. Polonia brytyjska od lat zabiegała o stanowcze stanowisko rządu brytyjskiego w sprawie mordu katyńskiego. Prezes wymieniła szereg działań charytatywnych prowadzonych przez brytyjska Polonie na rzecz Polski. Tylko Zjednoczenie Polek w Wielkiej Brytanii w ciągu 18 lat przekazało do Polski ponad 10 mln zł w formie m.in. pomocy kierowanej do rodzin wielodzietnych, ośrodków dla dzieci i młodzieży z rodzin patologicznych. Mówiła też o działalności Fundacji  Pomocy Medycznej dla Polski. 

Celem konferencji było ukazanie wszechstronnego zaangażowania Polonii na rzecz Polski w minionym 25–leciu na płaszczyźnie: politycznej, społecznej, kulturalnej, informacyjnej, edukacyjnej i gospodarczej. Europejska Unia Wspólnot Polonijnych chciała zwrócić uwagę opinii publicznej w Polsce na to, iż warto Polonię po partnersku wspierać, gdyż żyjąc poza granicami kraju chce ona i potrafi dbać o sprawy ważne dla naszej ojczyzny.

Deklaracja końcowa konferencji

Zapis video cz. 1.

Zapis video cz. 2.

Zapis video cz. 3.

Zapis video cz. 4.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek spotkała się na Zaolziu z Polakami mieszkającymi w Czechach

Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że Polacy za granicą to nie tylko historia i tradycja, znaczenie ma także myślenie o przyszłości.

Marszałek Senatu rozpoczęła cykl spotkań polonijnych

Pierwszym gościem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej była Andżelika Borys. Prezes Związku Polaków na Białorusi dołączy do Polonijnej Rady Konsultacyjnej Senatu RP.

Marszałek Senatu złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom zmarłego Adama Chłopka

W związku ze śmiercią Adama Chłopka, prezesa Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom prezesa.