Narzędzia:

Konferencja "Pamięć Pokoleń"

17.09.2014
Publikacje związane z tematyką konferencji. Foto Michał Józefaciuk

W Senacie 17 września 2014 r., w 75. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę  rozpoczęła się trzydniowa konferencja „Pamięć Pokoleń”. Otwierając spotkanie Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu podziękował Fundacji Kresy-Syberia za misję przechowywania pamięci o Golgocie Wschodu i  wszystkim,  którzy na Obczyźnie, w różnych środowiskach, zdobywają się na służbę pamięci o losach Sybiraków.

Konferencję zorganizowała Fundacja „Kresy-Syberia”. Jej celem  jest integracja środowisk Sybiraków i ich potomków, rozsianych po całym świecie. W spotkaniu bierze udział około 150 osób: członków Fundacji, Sybiraków oraz ich potomków z całego świata.

Wicemarszałek przypomniał, że dokładnie 5 lat temu w Senacie, z inicjatywy Fundacji otwarte zostało Wirtualne Muzeum Kresy-Syberia. Zaznaczył, że dzieje Polaków na Wschodzie to temat nadal za mało obecny w świadomości naszych Rodaków. „Wielu Polaków spotkał na Wschodzie los, którego symbolem jest Katyń, o wielu grobach polskich ofiar sowieckich zbrodni nigdy już nie będziemy wiedzieć, bo po zakończeniu wojny, z przyczyn politycznych za samo wspominanie tych wydarzeń można było ponieść karę” – powiedział wicemarszałek.

„Muzeum Kresy-Syberia, dzięki idei połączenia przeszłości i teraźniejszości w przestrzeni wirtualnej,  to dla tysięcy ludzi na całym świecie jedyna możliwość poznania relacji świadków i uczestników deportacji. Muzeum dysponuje także zbiorem dokumentów, fotografii i map, będących, obok opowieści rodzin, które przeżyły wojnę, cennym źródłem wiedzy dla historyków i archiwistów. Wizyta w muzeum on-line umożliwia poznanie autentycznych historii ludzi zamieszkałych na Kresach Rzeczypospolitej, objętych sowieckimi represjami i wywiezionych na Syberię. Upowszechnianie wiedzy o tak ważnym aspekcie polskiej historii to nieoceniony wkład w budowanie tożsamości narodowej Polaków” – mówił S. Karczewski.  Dodał, że z satysfakcją obserwuje obecny kształt Wirtualnego Muzeum, zbudowanego i rozwijanego dzięki wsparciu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2009 – 2012.

Wicemarszałek Karczewski wyraził nadzieję, że  w przyszłości dzieje polskich kresów i Polaków na Syberii będą częścią planowanego Muzeum Historii Polski.

Stefan Wiśniowski, prezes Fundacji „Kresy-Syberia” powiedział, że ta pierwsza międzynarodowa konferencja została zorganizowana po to, by umożliwić spotkanie osobom rozproszonym po całym świecie, które łączą podobne losy.

„Codziennie ktoś ubywa z tego grona, a chodzi o to, by ocalić historię tych ludzi dla potomnych, by przetrwała  pamięć o Sybirakach na całym świecie, która przecież składa się na tożsamość narodową Polaków” – powiedział S. Wiśniowski. 

Po południu uczestnicy konferencji oddali hołd pamięci wszystkim, którzy zginęli na Wschodzie, podczas obchodów 75. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę, przed Pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie.

Fundacja Kresy-Syberia powstała w celu upowszechniania, badania i upamiętniania losów obywateli polskich II RP, którzy ucierpieli na skutek represji sowieckich. Od 2009 roku Fundacja prowadzi wirtualne muzeum www.kresy-siberia.org, zbudowane i rozwijane dzięki wsparciu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2010, 2011 i 2012.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek spotkała się na Zaolziu z Polakami mieszkającymi w Czechach

Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że Polacy za granicą to nie tylko historia i tradycja, znaczenie ma także myślenie o przyszłości.

Marszałek Senatu rozpoczęła cykl spotkań polonijnych

Pierwszym gościem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej była Andżelika Borys. Prezes Związku Polaków na Białorusi dołączy do Polonijnej Rady Konsultacyjnej Senatu RP.

Marszałek Senatu złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom zmarłego Adama Chłopka

W związku ze śmiercią Adama Chłopka, prezesa Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom prezesa.