Narzędzia:

Marszałek Bogdan Borusewicz z wizytą w Serbii podczas uroczystych obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą

10.05.2014

9–10 maja 2014 r. marszałek Bogdan Borusewicz przebywał z oficjalną wizytą w Republice Serbii. W skład delegacji wchodzili senatorowie: Łukasz Abgarowicz, Leszek Czarnobaj, Robert Dowhan, Stanisław Gogacz, Marek Konopka, Robert Mamątow, Andrzej Matusiewicz, Jan Michalski, Andrzej Person, a także przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz organizacji pozarządowych i samorządu terytorialnego.

Podczas pobytu delegacji w Serbii odbyły się uroczyste obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Oprócz przedstawicieli organizacji polonijnych z Serbii wzięli w nich także udział działacze polonijni z Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Macedonii oraz Chorwacji. Obecni byli przewodnicząca i wiceprzewodniczący serbskiego parlamentu – Maja Gojković i Vladimir Marinković. Marszałek Bogdan Borusewicz przypomniał, że Dzień Polonii został ustanowiony z inicjatywy Senatu w uznaniu zasług Polaków mieszkających poza granicami kraju w odzyskaniu niepodległości i wolności. Co roku uroczystości związane z tym świętem odbywają się w innym kraju. Marszałek Senatu podziękował przewodniczącej Skupsztiny za przybycie na obchody święta Polonii mieszkającej na Bałkanach Zachodnich. „Liczna obecność Polaków na święcie Polonii w Belgradzie świadczy o tym, że mniejszość polska może swobodnie funkcjonować na ziemi serbskiej” – podkreślił. Dodał, że Święto Polonii i Polaków za Granicą dowodzi, że ojczyzna pamięta o emigrantach. Marszałek podziękował przedstawicielom Polonii z Bałkanów za pamięć o kraju, pielęgnowanie języka i zwyczajów. Wyraził zadowolenie, że Polacy w Serbii i innych krajach byłej Jugosławii mogą korzystać ze swobód i praw. Odnosząc się do konfliktu za wschodnią granicą, marszałek przypomniał, że na Ukrainie mieszka ponad 300 tys. naszych rodaków. Wbrew stwierdzeniom upowszechnianym przez Rosję nie ma żadnych sygnałów o dyskryminowaniu tam Polaków. Marszałek Bogdan Borusewicz życzył Polakom w Serbii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie, Macedonii oraz Chorwacji, żeby Polska była dla nich źródłem sił duchowych i fizycznych.

Przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego Serbii Maja Gojković przekazała wszystkim Polakom najserdeczniejsze życzenia pomyślności w dniu ich święta. Podziękowała Polsce za wspieranie Serbii na jej drodze do Unii Europejskiej. Jak podkreśliła, wizyta delegacji polskiego Senatu jest impulsem do rozwoju współpracy między obu państwami, a także okazją do lepszego wzajemnego poznania narodów. „Nasze parlamenty mają nie tylko przywilej, ale obowiązek umacniania stosunków polsko-serbskich” – powiedziała Maja Gojković.

Podczas spotkania z Polonią marszałek Bogdan Borusewicz wręczył odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, za zasługi w utrwalaniu i popularyzacji polskiej kultury Małgorzacie  Srdić-Jasińskiej, Hannie Driača, Joannie Maciejewskiej-Pavković.

Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymała Krystyna Radović.

Dyplomy, za zasługi w pracy społecznej  na rzecz propagowania kultury polskiej marszałek wręczyłMałgorzacie  Srdić-Jasińskiej, Hannie Driača, Joannie Maciejewskiej-Pavković, Iwonie Sobol-Stojanovskiej, Ewie Milanović, Ewie Ostojić, Małgorzacie Vuković, Gordanowi Matijević,Felicji Jovanović.

Dyplomy, za społeczne zaangażowanie na rzecz nauczania języka polskiego i propagowania kultury polskiej otrzymały Wioletta Kozieja, Monika Maciejewska, Krystyna Radović.

Osoby te związane są ze Stowarzyszeniem Przyjaźni Serbsko-Polskiej „YU-Polonia” Polską Szkołą Sobotnią, Klubem Stypendystów „Semper Polonia”.

Najmłodszym marszałek Bogdan Borusewicz wręczył wyróżnienia za udział w konkursie wiedzy o Polsce, nagrody w konkursie „Historia mojej rodziny” oraz  dyplomy uznania dla studentów, stypendystów Fundacji „Semper Polonia”, a także nagrody w konkursie dla studentów polonistyki na najlepsze tłumaczenie literackie.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu rozpoczęła cykl spotkań polonijnych

Pierwszym gościem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej była Andżelika Borys. Prezes Związku Polaków na Białorusi dołączy do Polonijnej Rady Konsultacyjnej Senatu RP.

Marszałek Senatu złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom zmarłego Adama Chłopka

W związku ze śmiercią Adama Chłopka, prezesa Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom prezesa.

Zmarła Helena Miziniak, wieloletnia prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych

Zasłużona działaczka polonijna, wieloletnia członkini Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP zmarła 23 stycznia br.