Narzędzia:

Wystawa „Podróż do Wierszyny – Sybiracy”

24.04.2013

24 kwietnia 2013 r. marszałek Bogdan Borusewicz otworzył w Senacie wystawę „Podróż do Wierszyny – Sybiracy”. „Wierszyna to fenomen. Cząstka Polski przeniesiona na Syberię. Jej mieszkańcy zachowali polski język, tradycję i kulturę” – mówił marszałek Senatu. Podkreślił, że Senat wspiera wszelkie takie działania, służące kultywowaniu polskości.

Podczas uroczystości obecni byli m.in. Galina Janaszek, prezes Stowarzyszenia Kultury Polskiej „Wisła” w Wierszynie, Ludmiła Wiżentas, nauczycielka języka polskiego w Wierszynie i Dundaju, ks. Karol Lipiński, proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Wierszynie, biskup Tadeusz Pikus, który w latach 1990–1992 był duszpasterzem naszych rodaków zamieszkałych w ZSRR.

Wystawa przybliża dzieje Polaków z małej wioski Wierszyna na Syberii, położonej niedaleko Irkucka. Jej mieszkańcami są potomkowie emigrantów polskich z Małopolski, Zagłębia Dąbrowskiego i Kielecczyzny, którzy w 1910 r. zdecydowali się rozpocząć nowe życie z dala od ojczyzny. Na ekspozycję składają się fotografie obrazujące trudne warunki życia wierszynian, ich domostwa z kolorowymi okiennicami, a także dokumentujące kultywowanie polskich tradycji. Podczas otwarcia na wielkoekranowym telebimie można było również obejrzeć zdjęcia z Syberii, które nie zostały zaprezentowane na wystawie.

Organizatorzy wystawy to: Muzeum Niepodległości w Warszawie, Agencja Artystyczna Grupa M-D-M oraz Fundacja na rzecz Rozwoju Inicjatyw Społecznych – Perspektywy. Autorami fotografii są dziennikarze Edyta Poźniak, Andrzej Gajcy i Tomasz Dawid Jędruchów, którzy w 2010 r. towarzyszyli delegacji Senatu w podróży po Syberii. Wystawa była prezentowana w 2012 r. w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Delegacja Senatu odwiedziła Polonię w Kazachstanie

Polska o was nie zapomni, możecie być tego pewni – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki do przedstawicieli Polonii na spotkaniu w Domu Polskim we wsi Pierwomajka, które odbyło się 7 listopada br.

Wicemarszałek Pęk z wizytą w Szwajcarii

Wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk odwiedził m. in. Muzeum Polskie w Rapperswilu i uczestniczył w Zuchwilu w uroczystościach z okazji 204. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki.

Wicemarszałek Borusewicz z wizytą na Litwie

W trzecim dniu wizyty Wicemarszałek Senatu RP odwiedził m.in. polskie gimnazjum w Solecznikach, spotkał się także z merem miasta. Bogdan Borusewicz złożył także kwiaty na wileńskim cmentarzu na Rossie.