Narzędzia:

Nie żyje Barbara Kukulska, wieloletnia prezes Zjednoczenia Polskiego w RPA

18.01.2021
Barbara Kukulska

17 stycznia 2021 roku zmarła Barbara Kukulska, wieloletnia prezes największej polonijnej organizacji w Republice Południowej Afryki – Zjednoczenia Polskiego w Johannesburgu, założonego w 1948 roku jako Zjednoczenie Osadników Polskich, inicjatorka powstania Związku Sybiraków RPA, redaktor naczelna biuletynu „Wiadomości Polonijne”, członek Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji. Za zasługi i osiągnięcia odznaczona medalami „Pro Memoria”, „Pro Patria” oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Barbara Kukulska swoją działalnością na rzecz środowisk polonijnych wniosła ważny wkład w upowszechnianie wiedzy o obecności Polaków w Republice Południowej Afryki oraz w umacnianie dobrego imienia i wizerunku Polski za granicą. Była ambasadorem sprawy polskiej i orędownikiem zachowania polskiej tożsamości narodowej wśród młodych pokoleń Polonii południowoafrykańskiej.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej, sprawujący zgodnie z historyczną tradycją patronat nad Polonią i Polakami w świecie, składa wyrazy głębokiego współczucia Jej Bliskim.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Konferencja „Polki na emigracji i za granicą”

Polki są aktywnymi uczestniczkami i organizatorkami życia polonijnego – to główny wniosek z dyskusji, zorganizowanej przez komisje: Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

Życzenia Marszałka Senatu na Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Niech świadomość przynależności do Narodu Polskiego będzie dla Państwa zawsze powodem do dumy, a biało-czerwona flaga i orzeł biały zawsze i nierozerwalnie łączą Was z ukochaną Ojczyzną - powiedział prof. Tomasz Grodzki.

Nie żyje Emilia Chmielowa, działaczka polonijna

27 kwietnia 2021 roku zmarła Emilia Chmielowa urodzona we Lwowie 19 października 1948 roku.