Narzędzia:

Nie żyje Barbara Kukulska, wieloletnia prezes Zjednoczenia Polskiego w RPA

18.01.2021
Barbara Kukulska

17 stycznia 2021 roku zmarła Barbara Kukulska, wieloletnia prezes największej polonijnej organizacji w Republice Południowej Afryki – Zjednoczenia Polskiego w Johannesburgu, założonego w 1948 roku jako Zjednoczenie Osadników Polskich, inicjatorka powstania Związku Sybiraków RPA, redaktor naczelna biuletynu „Wiadomości Polonijne”, członek Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji. Za zasługi i osiągnięcia odznaczona medalami „Pro Memoria”, „Pro Patria” oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Barbara Kukulska swoją działalnością na rzecz środowisk polonijnych wniosła ważny wkład w upowszechnianie wiedzy o obecności Polaków w Republice Południowej Afryki oraz w umacnianie dobrego imienia i wizerunku Polski za granicą. Była ambasadorem sprawy polskiej i orędownikiem zachowania polskiej tożsamości narodowej wśród młodych pokoleń Polonii południowoafrykańskiej.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej, sprawujący zgodnie z historyczną tradycją patronat nad Polonią i Polakami w świecie, składa wyrazy głębokiego współczucia Jej Bliskim.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

XI Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy – drugi dzień

W dokumencie końcowym, podpisanym przez Marszałka Senatu RP oraz przewodniczących parlamentów Litwy i Ukrainy, znalazło się m.in. potępienie Rosji za agresję przeciwko Ukrainie oraz Białorusi za wywołanie kryzysu migracyjnego na granicy z Litwą i Polską.

Delegacja Senatu odwiedziła Polonię w Kazachstanie

Polska o was nie zapomni, możecie być tego pewni – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki do przedstawicieli Polonii na spotkaniu w Domu Polskim we wsi Pierwomajka, które odbyło się 7 listopada br.

Wicemarszałek Pęk z wizytą w Szwajcarii

Wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk odwiedził m. in. Muzeum Polskie w Rapperswilu i uczestniczył w Zuchwilu w uroczystościach z okazji 204. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki.