Narzędzia:

5–6 września 2019 r.

06.09.2019

5–6 września 2019 r. wicemarszałek Maria Koc złożyła wizytę w Wilnie, gdzie spotkała się m.in. z wicemerem tego miasta Valdasem Benkunskasem, na zaproszenie litewskiego wiceministra gospodarki i innowacji Elijusa Civilisa wzięła udział w Narodowym Forum Turystyki. Uczestniczyła także w inauguracji II Światowego Zjazdu Wilniuków.

Spotkanie z wicemerem Wilna poświęcone było m.in. polskim szkołom na Litwie. Rozmawiano także o współpracy miast partnerskich. Podczas Narodowego Form Turystyki wicemarszałek Senatu przedstawiła projekt Wielkiego Gościńca Litewskiego.

6 września wicemarszałek Maria Koc odwiedziła polskie gimnazjum im. Władysława Syrokomli, w którym uczy się ok. 780 młodych ludzi. Jak oceniła, szkoła jest nowoczesna i dobrze wyposażona. Uczy i wychowuje w duchu polskości. Podobnie jak pozostałe 35 gimnazjów polskich na Litwie Syrokomlówkę, zdaniem wicemarszałek Senatu, wyróżnia wychowanie artystyczne młodzieży. Działa tu zespół „Wilenka”.

6 września w Domu Kultury Polskiej w Wilnie wicemarszałek Senatu wzięła udział w inauguracji II Światowego Zjazdu Wilniuków. „Wilno łączy tysiące ludzi nie tylko tutaj, na Litwie i Wileńszczyźnie, ale i na całym świecie. Na II Światowy Zjazd Wilniuków przyjechali przecież zakochani w tym mieście i czujący z nim ogromny związek ludzie z Polski, ale też z innych krajów” – mówiła wicemarszałek Maria Koc. Przez 2 dni Wilniucy z całego świata brali udział w koncertach, spektaklach, dyskusjach, wycieczkach i imprezach sportowych. Hasło zjazdu brzmiało: „Łączy nas Wilno!”.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie wzięli udział w Paradzie Dnia Konstytucji 3 Maja

Senatorowie Halina Bieda i Ryszard Majer wzięli udział w paradzie Dnia Konstytucji 3 Maja w Chicago, największym wydarzeniu polonijnym w Stanach Zjednoczonych.

Zastępca Szefa Kancelarii Senatu Jarosław Stolarczyk oddał hołd ostatniej Pierwszej Damie II RP Śp. Karolinie Kaczorowskiej

Ostatnia Pierwsza Dama II RP Karolina Kaczorowska spoczęła w Panteonie Wielkich Polaków w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej

Komisja emigracji o pomocy uchodźcom z Ukrainy z Kartą Polaka

Fundacja Wolność i Demokracja, Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz Stowarzyszenie Wspólnota Polska opracowały program - Pomoc dla Polaków z Ukrainy, który będzie finansowany z rezerwy Prezesa Rady Ministrów w kwocie 28,5 mln zł.