Narzędzia:

24 lipca 2019 r.

24.07.2019

„To wielkie święto folkloru, radości, tańca, a przede wszystkim święto Polonii. Dziękujemy wam za to, że przyznajecie się do polskości, że jesteście Polakami, że mówicie po polsku, śpiewacie po polsku i tańczycie po polsku” – powiedział marszałek Stanisław Karczewski podczas koncertu finałowego XVIII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych „Póki my żyjemy...”, który odbył się 24 lipca 2019 r. w Rzeszowie-Jesionce.

„Polonia i Polacy za granicą to 16–20 mln naszej wspólnoty, to nasi rodacy, którzy tęsknią za ojczyzną, myślą o niej, przyjeżdżają do Polski. Razem wspólnie budujemy polską wspólnotę na całym świecie. To dla naszego kraju wielka szansa, ogromny potencjał, ale i radość, że mamy tak wspaniałych ambasadorów na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata” – mówił marszałek Stanisław Karczewski. Przypomniał też, że Senat wspólnie z prezydentem, Sejmem i rządem, sprawują opiekę na Polonią. „Zależy nam na budowaniu kontaktów, budowaniu mostów z Polonią i Polakami mieszkającymi poza granicami Polski” - dodał marszałek Senatu.

W koncercie finałowym XVIII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych uczestniczyli także posłowie, senatorowie, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, lokalne władze samorządowe i przedstawiciele Kościoła z bp. Wiesławem Lechowiczem na czele. Patronat honorowy nad festiwalem objął pod honorowym prezydent Andrzej Duda. W tegorocznym festiwalu wzięło udział ponad tysiąc osób z 33 zespołów polonijnych z 11 krajów świata na 5 kontynentach. Wśród uczestników znaleźli się „weterani” poprzednich edycji, jak zespół „Olza” z Czech, który wystąpił już po raz szesnasty, czy „Wesoły Lud” z Chicago i „Piastowie” ze Sztokholmu. Wydarzenie zostało dofinansowane m.in. ze środków Senatu przeznaczonych na realizację zadań publicznych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek spotkała się na Zaolziu z Polakami mieszkającymi w Czechach

Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że Polacy za granicą to nie tylko historia i tradycja, znaczenie ma także myślenie o przyszłości.

Marszałek Senatu rozpoczęła cykl spotkań polonijnych

Pierwszym gościem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej była Andżelika Borys. Prezes Związku Polaków na Białorusi dołączy do Polonijnej Rady Konsultacyjnej Senatu RP.

Marszałek Senatu złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom zmarłego Adama Chłopka

W związku ze śmiercią Adama Chłopka, prezesa Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom prezesa.