Narzędzia:

15 lipca 2019 r.

15.07.2019

Przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Janina Sagatowska 15 lipca 2019 r. spotkała się z przedstawicielami kazachskiej Fundacji Otandastar, która zajmuje się rozwiązaniami dotyczącymi repatriacji Kazachów. Rozmawiano o polskich doświadczeniach w repatriacji i opiece nad naszymi rodakami za granicą.

Senator Janina Sagatowska wyraziła zadowolenie, że rząd Kazachstanu chce zachęcać Kazachów do powrotu do ojczyzny. Jak podkreśliła, opiekę nad Polonią i Polakami za granicą w Polsce tradycyjnie sprawuje Senat, a państwo polskie przywiązuje dużą wagę do tego, by rodacy zachowali kontakt z krajem przodków. Omówiła następnie podstawowe akty prawne adresowane do Polaków za granicą – Kartę Polaka i ustawę o repatriacji. Senator mówiła też o pierwszych niepowodzeniach związanych z funkcjonowaniem ustawy o repatriacji i jej nowelizacji, a także o rozwiązaniach, które pomagają repatriantom w zaadoptowaniu się do nowych warunków.

Prof. Yerkin Ongarbayev, dyrektor zarządzający Fundacji Otandastar, założonej przez pierwszego prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa, stwierdził, że jego kraj jest zainteresowany polskimi doświadczeniami we wspieraniu diaspory w krajach zamieszkania, a także repatriantów po ich powrocie do ojczyzny dzięki programom adaptacyjnym i odpowiednim rozwiązaniom prawnym. Jak podkreślił, w czasach sowieckiego reżimu w okresie kolektywizacji blisko połowa społeczeństwa kazachskiego emigrowała lub wyginęła. Obecnie na 12 mln Kazachów ok.7 mln żyje poza granicami – 2 mln w Chinach, 1,5 mln w Uzbekistanie, 1 mln w Rosji, a 180 tys. w Mongolii. Prof. Yerkin Ongarbayev podkreślił, że do tej pory do Kazachstanu wróciło blisko milion osób. Dodał, że kazachskie władze są zainteresowane, by Kazachowie utrzymywali kontakt z ojczyzną, zachowali znajomość języka i przywiązanie do tradycji. Zaznaczył, że w Kazachstanie rozważane jest wprowadzenie Karty Rodaka, czyli takich rozwiązań, które nie tylko Kazachom, ale także obywatelom innych państw zesłanym na tereny Kazachstanu ułatwią pobyt w tym kraju, prowadzenie działalności gospodarczej, zachowanie związków z państwem. Wyraził nadzieję, że wprowadzenie takich rozwiązań przyczyni się do rozwoju Kazachstanu.

Przedstawiciele fundacji zamierzają odwiedzić Rosję, Turcję, Izrael i Koreę Południową, gdzie chcą się spotkać z przedstawicielami instytucji państwowych, międzynarodowych organizacji pozarządowych, z ekspertami w zakresie migracji i wspierania diaspory, aby przeanalizować międzynarodowe doświadczenia we wspieraniu przez państwo powrotów do ojczyzny.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek spotkała się na Zaolziu z Polakami mieszkającymi w Czechach

Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że Polacy za granicą to nie tylko historia i tradycja, znaczenie ma także myślenie o przyszłości.

Marszałek Senatu rozpoczęła cykl spotkań polonijnych

Pierwszym gościem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej była Andżelika Borys. Prezes Związku Polaków na Białorusi dołączy do Polonijnej Rady Konsultacyjnej Senatu RP.

Marszałek Senatu złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom zmarłego Adama Chłopka

W związku ze śmiercią Adama Chłopka, prezesa Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom prezesa.