Narzędzia:

15 lipca 2019 r.

15.07.2019

Marszałek Stanisław Karczewski 15 lipca 2019 r. spotkał się w Senacie z młodzieżą polonijną z Kazachstanu, Łotwy, Rosji i Białorusi, uczestnikami akcji „Polska jest w Tobie”. W spotkaniu wziął także udział szef Kancelarii Senatu minister Jakub Kowalski.

„Witam was w Polsce. Bardzo cieszę się, że tak wielu młodych ludzi o polskich korzeniach chce mówić po polsku, przyjeżdżać do Polski, uczyć się języka i poznawać polską literaturę i kulturę” – mówił marszałek Senatu. Przypomniał, że podczas V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy, który odbył się w roku 100-lecia odzyskania niepodległości, rozmawiano o priorytetach w działaniach na rzecz Polonii. „Wszyscy mówili, że to wy, młodzi ludzie, i wasza nauka języka i wizyty w kraju są najważniejsze” – podkreślił. Jak mówił, podczas licznych spotkań z młodymi przedstawicielami Polonii i Polaków za granicą odwiedzającymi Senat zawsze pyta, co im się w Polsce podoba, a co nie. Zaznaczył, że o ile ze wskazaniem miejsc i doświadczeń, które wywierają pozytywne wrażenia, pytani nie mają problemu, to już odpowiedź na drugie pytanie zawsze sprawia im trudność. „I to mnie cieszy, bo to oznacza, że Polska wam się po prostu podoba” – podkreślił.

Marszałek Stanisław Karczewski zapowiedział, że we wrześniu 2019 r. po raz kolejny będzie uczestniczył w Narodowym Czytaniu. Tym razem wspólnie z Polonią na Łotwie będzie czytał 8 nowel najwybitniejszych polskich pisarzy. Zachęcał, aby młodzi ludzie po powrocie do krajów swojego zamieszkania włączyli się w tę akcję. Wyraził także nadzieję, że chętnie poznają inne dzieła polskiej literatury.

Mikołaj Falkowski, prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, która jest współorganizatorem akcji „Polska jest w Tobie”, mówił, że podczas wakacyjnych pobytów w naszym kraju młodzież będzie uczestniczyć w intensywnym kursie języka polskiego, połączonym z poznawaniem polskiej kultury i zwiedzaniem najpiękniejszych miejsc. Podkreślił, że pobyt w Polsce to także nauka historii, ale nie z podręczników, tylko poprzez odwiedzanie historycznych miejsc i spotkania z osobami, które tę historię współtworzyły, z kombatantami czy uczestnikami powstania warszawskiego. Chcemy, abyście zabrali kawałek Polski ze sobą do waszych domów. Stąd nazwa projektu „«Polska jest w Tobie»” – powiedział prezes Mikołaj Falkowski.

171 osób, które wzięły udział w spotkaniu z marszałkiem Senatu, to część ponad 250-osobowej grupy, która będzie uczestniczyć w 1. edycji akcji „Polska jest w Tobie”. W pilotażowym programie biorą udział osoby polskiego pochodzenia z Kazachstanu, Rosji, Łotwy, Białorusi, USA, Brazylii, Argentyny i krajów Europy Zachodniej. Na program pobytu składają się 2-tygodniowe intensywne kursy języka polskiego, połączone z warsztatami z polskiej literatury, historii i sztuki. Młodzi ludzie w wieku od 12 do 20 lat w czasie wakacji zwiedzą m.in. Warszawę, Gdańsk, Wrocław, Wadowice, Zakopane i Kraków, spotkają się z przedstawicielami władz państwowych i kombatantami. Projekt finansowany jest w głównej mierze ze środków Senatu w ramach sprawowania pieczy nad Polonią i Polakami za granicą. Za organizacje letnich obozów odpowiadają Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Projekt powstał przy wsparciu Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej, a także Centrum Myśli Jana Pawła II.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wizyta marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w Brukseli

Małgorzata Kidawa-Błońska wzięła udział w Dniu Polskim w Brukseli. Spotkała się przedstawicielami organizacji polonijnych.

Marszałek spotkała się na Zaolziu z Polakami mieszkającymi w Czechach

Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że Polacy za granicą to nie tylko historia i tradycja, znaczenie ma także myślenie o przyszłości.

Życzenia marszałek Senatu z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą

„Kieruję najszczersze życzenia do wszystkich rodaków na całym świecie. Wasza lojalność, determinacja i oddanie polskiej tradycji, kulturze stanowią fundament naszej wspólnej, narodowej tożsamości”.