Narzędzia:

20–23 maja 2019 r.

27.05.2019

20–23 maja 2019 r. marszałek Stanisław Karczewski wraz z delegacją, w skład której wchodzili senatorowie: Alicja Zając, Lidia Staroń i Leszek Czarnobaj, przebywał z oficjalną wizytą w Gruzji.

Pierwszego dnia w Tbilisi odbyło się spotkanie, zorganizowane przez polską ambasadę z okazji Święta Narodowego 3 maja. Marszałek przypomniał, że odbywa się ono z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 r. – pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Choć obowiązywała krótko, była dla Polski bardzo ważna. Przywracała bowiem Polakom nadzieję i poczucie odpowiedzialności za swój kraj. Zaborcy doprowadzili do wymazania Polski z mapy Europy, 10 lat później ten sam los spotkał Gruzję. Marszałek dodał, że święto Konstytucji 3 maja w czasach komunizmu było zabronione w Polsce, bo stanowiło symbol wolności i niezależności Polaków. Marszałek Stanisław Karczewski podkreślił, że obecna uroczystość łączy w sobie historyczny i współczesny wymiar losów obu krajów, naszych doświadczeń i współpracy. Wyraził nadzieję, że duch postanowień Konstytucji 3 maja będzie wspierał oba narody w nieustannej pracy nad budowaniem silnych i niepodległych ojczyzn.

Marszałek podziękował dyplomatom i gruzińskim politykom za to spotkanie. Podkreślił, że wkrótce odbędą się wybory do europarlamentu, a Gruzini tego samego dnia będą obchodzić swoje święto narodowe. Życzył im, żeby ich kraj rozwijał się, bogacił się i był bezpieczny, a także, by Gruzini brali udział w kolejnych wyborach do europarlamentu.

Przewodniczący parlamentu Gruzji Irakli Kobakhidze z okazji Święta Narodowego 3 maja życzył Polakom pokoju, pomyślności i dalszego rozwoju relacji polsko-gruzińskich.

22 maja 2019 r. delegacja Senatu odwiedziła w polską szkołę im. św. Królowej Jadwigi w Tbilisi. Marszałek Stanisław Karczewski podziękował młodzieży i dzieciom za to, że chcą uczyć się w wolnym czasie języka polskiego, rodzicom – za to, że dbają o to, by dzieci przychodziły do szkoły, nauczycielom – za ich trud i pracę, wszystkim – za podtrzymywanie polskości.  

Przewodnicząca Związku Kulturalno-Oświatowego Polaków w Gruzji „Polonia” Maria Filina powiedziała, że wita opiekuna całej Polonii, marszałka Senatu. Podkreśliła, że gruzińska Polonia jest jedną z najstarszych na świecie – liczy sobie ponad 200 lat. Zaznaczyła, że to potomkowie zesłańców politycznych. „Tu, w Gruzji, stworzyli oni sojusz duchowy z gruzińską elitą w każdej dziedzinie. Gruzinom powiodło się, że zesłali tu Polaków” – powiedziała. Dodała, że ta Polonia straciła już umiejętność posługiwania się językiem polskim i obecnie polska szkoła wykonuje ogromną pracę. Po 70 latach komunizmu potomkowie Polaków przyznają się do polskości i szukają kontaktu z ojczyzną przodków.

Marszałek zapraszał młodzież do odwiedzania Polski, do przyjazdów na wakacje, kolonie, do poznawania kraju przodków, do nawiązywania przyjaźni z rówieśnikami z Polski.

W polskiej szkole im. św. Królowej Jadwigi 180 osób uczy się języka polskiego. Placówka współpracuje z polskimi ośrodkami edukacyjnymi i kulturalnymi, organizuje imprezy okolicznościowe związane ze świętami narodowymi i kościelnymi. Przy szkole działają zespół pieśni i tańca „Orlęta” i koło teatralne „Melpomena”.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wizyta marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w Brukseli

Małgorzata Kidawa-Błońska wzięła udział w Dniu Polskim w Brukseli. Spotkała się przedstawicielami organizacji polonijnych.

Marszałek spotkała się na Zaolziu z Polakami mieszkającymi w Czechach

Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że Polacy za granicą to nie tylko historia i tradycja, znaczenie ma także myślenie o przyszłości.

Życzenia marszałek Senatu z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą

„Kieruję najszczersze życzenia do wszystkich rodaków na całym świecie. Wasza lojalność, determinacja i oddanie polskiej tradycji, kulturze stanowią fundament naszej wspólnej, narodowej tożsamości”.