Narzędzia:

1 sierpnia 2006 r.

01.08.2006

1 sierpnia 2006 r., w ramach obchodów 62. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, marszałek Bogdan Borusewicz złożył wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza, przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej oraz przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Podczas uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej

prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Czesław Cywiński zaapelował o pamięć o powstaniu warszawskim i jego bohaterach. Jak podkreślił, powstanie pokazało "olbrzymią wolę odzyskania wolności przez Polaków". "Jesteśmy w miejscu szczególnym, w sercu Polski, nieopodal parlamentu. Parlament jest to stale bijące serce Polski. W tej rocznicy 62 lat, w rocznicę tamtych pamiętnych dni nie mogło nas tu wszystkich zabraknąć" - powiedział C. Cywiński.

Marszałek Sejmu Marek Jurek podkreślił, że w rocznicy powstania warszawskiego jest "coś wyjątkowego". "Żadna chyba z rocznic w historii narodowej nie budzi tak silnego oddźwięku w pamięci i w uczuciach narodu, i ten oddźwięk widzimy co roku" - powiedział.

"Ta najważniejsza dla nas bitwa drugiej wojny światowej była po porostu bitwą o niepodległość Polski. To była bitwa, która miała jasny cel polityczny - przywrócić w Warszawie, w sercu Polski suwerenną władzę Rzeczypospolitej" - mówił marszałek Sejmu.

Pełniący funkcję prezydenta Warszawy Kazimierz Marcinkiewicz ocenił, że Państwo Podziemne i Armia Krajowa były "fenomenem nie tylko na skalę II wojny światowej i Europy".

"To już jest tradycja, że zanim pójdziemy zapalić światło na grobach powstańców, spotykamy się przy tym pomniku, by uczcić pamięć Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej" - powiedział K. Marcinkiewicz.

Pamięć poległych w powstaniu warszawskim uczczono także na Wojskowych Powązkach, przed pomnikiem Gloria Victis. Początek tej uroczystości dał dźwięk syren, które rozległy się w Warszawie o 17.00 - 62 lata od godziny "W". Zgromadzeni na Powązkach stanęli na baczność i minutą ciszy uczcili pamięć poległych. Potem zabrzmiał hymn narodowy.

Ks. Henryk Kietliński, kapelan Szarych Szeregów, był jedyną osobą, która zabrała głos w trakcie tej uroczystości. Poprowadził modlitwę za powstańców. "Na rozkaz pospieszyli na wyznaczone posterunki. Nie wahali się, nie dyskutowali, lecz ruszyli do walki. Mocą ducha, mocą serc polskich wykuwali drogę do wolności dla Warszawy, dla Polski i dla całej Europy" - mówił kapłan.

Kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała salwę honorową, następnie złożono wieńce pod pomnikiem.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie