Narzędzia:

19 lipca 2006 r.

19.07.2006

19 lipca br. w gmachu Senatu RP otwarto wystawę "Banknoty Polskie".
Wystawę otworzyli marszałek Bogdan Borusewicz oraz prezes Zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych SA Krzysztof Pawlak.

"Wystawa prezentowana jest w gmachu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w przededniu wejścia Polski do strefy EURO. Oglądając nasze polskie banknoty, być może odczujemy odrobinę żalu, że już niedługo, z chwilą wejścia do strefy EURO, nawet te najpiękniejsze staną się jedynie pamiątką" - powiedział marszałek Senatu. Dodał, że na wystawie w dużym skrócie prezentowana jest historia banknotu polskiego, ze szczególnym uwzględnieniem banknotów, których twórcami byli znani XX-wieczni artyści. Wśród nich byli tak wybitni, jak Józef Mehoffer, Adam Jerzy Półtawski, Wacław Borowski, Julian Pałka, Henryk Tomaszewski czy Andrzej Heidrich. Prezentowane na wystawie banknoty to nie tylko bilety płatnicze - to małe dzieła sztuki - zaznaczył marszałek.

Wystawa pokazuje historię banknotu polskiego od czasów Insurekcji Kościuszkowskiej do dnia dzisiejszego. Szczególną uwagę poświęcono, utworzonej w II Rzeczypospolitej Polskiej, Wytwórni Papierów Wartościowych. Od niemal 90 lat produkowane są tam banknoty, dokumenty osobiste, znaczki pocztowe, druki skarbowe i inne dokumenty wymagające najwyższej jakości i szczególnych zabezpieczeń.

Na wystawie zaprezentowano projekty banknotów, banknoty już wytworzone, a także elementy służące do ich produkcji. Szczególnie wyeksponowano papiery wartościowe, których twórcami byli znani XX-wieczni artyści: J. Mehoffer, W. Borowski, J. Pałka, H. Tomaszewski i A. Heidrich. Ekspozycja składa się z kilkunastu gablot, licznych plansz informacyjnych oraz podświetlanych paneli do prezentacji zabezpieczeń banknotów i znaków wodnych. Wśród eksponatów znalazł się pierwszy banknot II Rzeczypospolitej Polskiej, 10 000 000 marek polskich - najwyższy nominał w historii Polski, projekt polskiego euro, odbitka projektu banknotu autorstwa J. Mehoffera wyprodukowanego nową techniką w 1932 r. oraz inne projekty banknotów, banknoty już wytworzone oraz elementy do produkcji banknotów. Znalazł się wśród nich banknot najdłużej obowiązujący w powojennej Polsce - 500 zł z 1948 r. Popularnie nazywano go "brudasem" - ze względu na jego brunatną barwę i widniejącą na nim postać górnika.

Wystawa jest okazją do zaprezentowania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, którą powołano do życia w 1919 r. Podczas otwarcia prezes K. Pawlak podkreślił, że w historii Polski mamy niewiele przykładów żywej tradycji i ciągłości gospodarczej. Dlatego marka Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych jest wartością narodową. Wyraził przekonanie, że w zjednoczonej Europie wytwórnia pozostanie jednym z symboli polskiej suwerenności.

Wystawa była prezentowana wcześniej w różnych miejscach, między innymi w Muzeum Historycznym m. st. Warszawy. Będzie ją można oglądać w Senacie RP do końca września br.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie