Narzędzia:

18 maja 2006 r.

18.05.2006

18 maja 2006 r. zastępca ministra stanu ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Republiki Gruzji Tamar Beruczaszwili spotkała się z przedstawicielami Komisji Spraw Unii Europejskiej, Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Obrony Narodowej senatorami Kosmą Złotowskim, Andrzejem Mazurkiewiczem i Franciszkiem Adamczykiem.

Podczas spotkania rozmawiano o najważniejszych priorytetach polityki zagranicznej Gruzji, a także o aktualnym stanie stosunków polsko-gruzińskich.

Wiceminister T. Beruczaszwili podziękowała w imieniu rządu gruzińskiego za polskie wsparcie jej kraju w drodze do uzyskania niepodległości. W tym miejscu przypomniała jako bardzo ważną niedawną wizytę ministra obrony narodowej Radosława Sikorskiego w Gruzji.

Do najważniejszych priorytetów polityki zagranicznej wiceminister zaliczyła wstąpienie Gruzji do NATO oraz w przyszłości - integrację z Unią Europejską.

Jak stwierdziła, członkostwo w NATO to bardzo ważny cel, uzależniony od spełnienia wymogów określonych w planie AIPA (indywidualny plan przygotowania Gruzji do członkostwa w NATO). Obecnie wszystkie warunki tam określone zostały spełnione i uzyskały pozytywną rekomendację Stanów Zjednoczonych, które są koordynatorem planu. Przewidywane członkostwo Gruzji w NATO to rok 2008.

Jeśli chodzi o członkostwo Gruzji w UE, to wymaga ono spełnienia wielu warunków m.in. dostosowania gruzińskiego prawa do standardów acquis communataire, poszanowania praw człowieka oraz posiadania gospodarki rynkowej.

Przygotowania Gruzji do członkostwa w UE zostały podzielone na kilka etapów sformułowanych w planie działania, przyjętym przez rząd. W najbliższej przyszłości Gruzja chce uregulować kwestię migracji i wiz, które mają sprzyjać lepszej wymianie młodzieży i studentów między Gruzją a państwami członkowskimi UE.

Jak podkreśliła wiceminister T. Beruczaszwili, Gruzja bardzo chciałaby się znaleźć w grupie państw kandydackich, w której jest Ukraina i Mołdawia. Aby zbliżyć się do ich poziomu zaawansowania, Gruzja musi nadrobić w ciągu niespełna trzech lat bardzo wiele zaległości. Gruzja w swoich staraniach o członkostwo w UE bardzo liczy na aktywne i pozytywne wsparcie Polski.

Senator K. Złotowski przypomniał polską drogę do uzyskania członkostwa w NATO
i we Wspólnotach Europejskich. Podkreślił, że są to dwie diametralnie różne organizacje międzynarodowe, w których uzyskanie członkostwa zależy od spełnienia całkiem odmiennych warunków. Jak zaznaczył, Gruzja, przygotowując się do członkostwa w UE, powinna nawiązywać jak najwięcej kontaktów międzynarodowych, a także międzyludzkich.

Senator A. Mazurkiewicz uznał zmiany, jakie zachodzą w Gruzji, za bardzo pozytywne. Zaznaczył, że członkostwo w UE, które jest jednym z priorytetów polityki zagranicznej tego kraju, wymaga przeprowadzenia bardzo wielu reform w sektorze gospodarki, w tym także dokonania prywatyzacji. Senator przypomniał, że w Polsce proces ten był bardzo długotrwały. Z perspektywy czasu można uznać, że nie należało do końca pozbywać się kontroli państwa nad newralgicznymi sektorami gospodarki.

Senator F. Adamczyk odniósł się do kwestii przestrzegania praw człowieka przez Gruzję oraz jej członkostwa w Radzie Europy. Nawiązał także do wizerunku Gruzji na arenie międzynarodowej i europejskiej, jako kraju, który można już zaliczyć do kręgu państw europejskich, a nie azjatyckich. Senator podzielił się również swoimi spostrzeżeniami w kwestii przygotowania do członkostwa w UE. Stwierdził, że bardzo ważną sprawą jest jak najlepsza promocja tego kraju na zewnątrz poprzez promowanie własnych produktów. Zaznaczył, że rynek europejski jest bardzo hermetyczny, funkcjonowanie na jego obszarze z pewnością będzie łatwiejsze, kiedy Gruzja podpisze układ stowarzyszeniowy ze Wspólnotami Europejskimi, ale już obecnie należy poczynić wszelkie kroki, które ułatwią wymianę towarów w przyszłości.

Wiceminister T. Beruczaszwili zwróciła uwagę, że Gruzja zrobiła bardzo wiele, aby nie być postrzegana jako kraj kaukaski, ale zdaje sobie sprawę, że pozostaje jeszcze sporo do zrobienia. Wiceminister podziękowała za dotychczasowe wsparcie Gruzji przez Polskę i wyraziła nadzieję na dalszą dobrą współpracę obu krajów.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie