Narzędzia:

23 maja 2006 r.

23.05.2006

23 maja 2006 r. w Senacie RP, w ramach Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD, lekarze z Akademii Medycznej w Gdańsku oraz Instytutu Kardiologii w Warszawie przeprowadzili wśród senatorów badania czynników ryzyka choroby wieńcowej. Badaniom poddał się także marszałek Bogdan Borusewicz.

Program POLKARD realizowany jest od 2003 r. Miał się zakończyć w 2005 r., ale z uwagi na to, że choroby serca i naczyń są najpowszechniejszą przyczyną zgonów i jednym z najczęstszych powodów inwalidztwa w naszym kraju, zdecydowano, że program będzie realizowany do 2008 r.

W 2003 r. w Polsce zmarło 365,9 tys. osób, z czego 172,6 tys. z powodu chorób układu krążenia. Stanowiło to 47% wszystkich zgonów. Dane opublikowane w 2003 r. przez Europejskie Biuro Regionalne Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że poziom umieralności przedwczesnej z powodu chorób układu krążenia w Polsce był około dwa i pół raza większy niż w krajach Unii Europejskiej.

W ramach POLKARDU w latach 2003-2005 był realizowany m.in. "Polski Program 400 Miast". Lekarze przeprowadzali badania pomiaru ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu w miastach do 8 tys. mieszkańców. W pierwszej edycji programu POLKARD przebadano bezpłatnie ok. 100 tys. osób.

Badania prowadzone w środowiskach opiniotwórczych - wśród polityków, dziennikarzy, naukowców mają zwrócić uwagę decydentów, że wciąż przegrywamy w Polsce walkę z chorobami układu krążenia. Konieczna jest skuteczniejsza niż dotąd eliminacja czynników ryzyka zawałów serca i udarów mózgu, na co duży wpływ może mieć współpraca środowisk medycznych i opiniotwórczych. W USA, Szwecji czy Finlandii takie działania przyniosły wymierne efekty.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie