Narzędzia:

6 lutego 2006 r.

06.02.2006

6 lutego 2006 r. wizytę w Senacie złożyła delegacja Riksdagu Królestwa Szwecji na czele z przewodniczącym Bjoernem von Sydow. Delegację przyjął wicemarszałek Maciej Płażyński.

Wicemarszałek M. Płażyński podkreślił, że Polska z wielkim zainteresowaniem przygląda się temu, co dzieje się w Szwecji, gdyż jest to najbliższy na północy sąsiad Polski. Dodał, że tak było nawet wtedy, gdy Polsce nie śniło się, że będzie w Unii Europejskiej, a Szwedzi pomagali polskiej opozycji. Wicemarszałek zaznaczył, że wizyta delegacji szwedzkiej w Polsce przypada po dużych zmianach politycznych, ale Polska jest krajem stabilnym i to, że zmieniła się ekipa rządząca, nie oznacza, iż zmieniły się podstawowe kierunki polityki zagranicznej.

Wicemarszałek podziękował Szwecji, że otworzyła swój rynek pracy dla Polaków. Zdaniem M. Płażyńskiego, bardzo ważna jest współpraca krajów bałtyckich. Wyraził nadzieję, że Szwecja zechce uczestniczyć w konferencji na temat zrównoważonego rozwoju obszaru bałtyckiego, którą chce zorganizować Polska pod patronatem szefów parlamentów.

Przewodniczący B. von Sydow wyraził nadzieję, że współpraca Riksdagu z nowo wybranym polskim parlamentem będzie się dobrze rozwijać. Podkreślił, że kontakty międzyparlamentarne są bardzo istotne, gdyż przekładają się na kontakty dwustronne. Przewodniczący Riksdagu interesował się stanowiskiem Polski w kwestiach europejskich. Zaznaczył, że Szwedzi w referendum sprzeciwili się wejściu do strefy euro, kwestia Traktatu Konstytucyjnego po francuskim i holenderskim "nie" została zawieszona. Parlamentarzyści szwedzcy są natomiast bardziej przychylni rozszerzeniu UE niż społeczeństwo.

Zdaniem wicemarszałka M. Płażyńskiego, tematy unijne nie dominują obecnie w debacie publicznej w Polsce. Zaznaczył, że polskie społeczeństwo przychylne jest rozszerzeniu UE. Polska widziałaby w Unii także Ukrainę, ale to dość odległa perspektywa. Zadeklarował pełną otwartość na współpracę międzyparlamentarną.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie