Narzędzia:

27-29 stycznia 2006 r.

27.01.2006

W dniach 27-29 stycznia br., na zaproszenie marszałka Bogdana Borusewicza, z oficjalną wizytą w Polsce przebywała delegacja Senatu Chile z przewodniczącym Sergio Romero Pizarro na czele. W skład delegacji wchodzili senator Baldo Prokurica Prokurica oraz ambasador Mariano Fontecilla de Santiago Concha.

27 stycznia br. delegację Senatu Chile przyjął marszałek B. Borusewicz. W spotkaniu uczestniczył wicemarszałek Marek Ziółkowski.

Stosunki polsko-chilijskie są bardzo dobre i mają długą tradycję - stwierdził marszałek Senatu. Dodał, że Chile jest ważnym partnerem Polski w Ameryce Południowej. W opinii marszałka, istnieją duże możliwości rozwoju współpracy gospodarczej między obu krajami.

Przewodniczący Senatu Chile podkreślił, że dużą wagę przywiązuje do dyplomacji parlamentarnej i bezpośrednich kontaktów polsko-chilijskich. Te kontakty mają znaczenie zwłaszcza w kontekście współpracy Chile z Unią Europejską. Zdaniem przewodniczącego S.R. Pizarro, istnieją możliwości zwiększenia wymiany handlowej między Polską a Chile. Powiedział, że te kontakty handlowe istnieją, ale odbywają się za pośrednictwem innych państw europejskich. Wskazał na możliwość zawijania statków handlowych z Chile bezpośrednio do Gdańska, a nie tylko do portów w Amsterdamie i Hamburgu.

Podczas spotkania rozmawiano także na temat możliwości budowy statków dla Chile w polskich stoczniach i wyeliminowaniu obcych pośredników. Marszałek B. Borusewicz dodał, że wynegocjowane zostały i będą podpisane dwie umowy między obu krajami, dotyczące zwalczania przestępczości i kwestii celnych. Marszałek interesował się ponadto chilijskim systemem emerytalnym, z którego Polska czerpała wzorce. Przewodniczący Senatu Chile podkreślił, że chilijski system emerytalny oparty na funduszach kapitałowych jest stabilny. Funduszami zarządzają towarzystwa. Państwo, które niegdyś zarządzało pieniędzmi emerytalnymi, nie jest najlepszym przedsiębiorcą i gdy brakowało pieniędzy, pożyczało od tych funduszy. Obecny system funkcjonuje od czasów dyktatury i stale jest ulepszany. Dodał, że Chile chętnie podzieli się z Polską nowymi rozwiązaniami w tym zakresie.

Przewodniczący S.R. Pizarro zaprosił marszałka B. Borusewicza i delegację Senatu RP do złożenia wizyty w Chile i uczestnictwa w zaprzysiężeniu nowej prezydent Chile Michelle Bachelet i połowy Senatu chilijskiego.

Tego samego dnia delegacja chilijska spotkała się z wicemarszałkiem Sejmu Jarosławem Kalinowskim. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim zagadnień rolnictwa. Chile ma do zaoferowania wyspecjalizowane produkty rolne, komplementarne z polskimi. Poruszono także kwestię subsydiowania produktów rolnych, dumpingu i nieuczciwej konkurencji. Jak zwracano uwagę, Polska i Chile mogą współpracować w tych kwestiach na forum WTO.

Przewodniczący S.R. Pizarro został również przyjęty ministra spraw zagranicznych Stefana Mellera. Rozmawiano m.in. o sytuacji politycznej w Ameryce Południowej i groźbie narastającego populizmu. Jako dobre określono perspektywy współpracy gospodarczej Polski i Chile. Ponadto rozmówcy zwrócili uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

27 stycznia br. delegacja chilijskiego Senatu złożyła wizytę wicepremier, minister finansów Zycie Gilowskiej. W rozmowie skoncentrowano się przede wszystkim na wymianie doświadczeń w przeprowadzaniu reformy emerytalnej. Polska korzystała z chilijskich wzorów - strona chilijska zaproponowała pomoc ekspercką. Podkreślono także konieczność nawiązania bezpośrednich kontaktów handlowych. Polskie statki są obecnie kupowane przez Niemcy i następnie czarterowane Chile. Zwrócono także uwagę na możliwość transportu chilijskich towarów przez polskie porty morskie oraz możliwość sprzedaży śmigłowców "Sokół" i samolotów "Dromader" do Chile.

Tego samego dnia delegacja chilijska spotkała się szefem Kancelarii Prezydenta RP Andrzejem Urbańskim. Strona chilijska zaprosiła reprezentację polską z udziałem przedstawicieli parlamentu na zaprzysiężenie nowej prezydent Chile.

Delegacja spotkała się także na roboczym obiedzie z przedstawicielami Komisji Spraw Zagranicznych, z jej przewodniczącym senatorem Stefanem Niesiołowskim oraz z przedstawicielami Komisji Gospodarki Narodowej oraz Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Rozmawiano m.in. o trudnych uwarunkowaniach historycznych Polski i Chile, o problemach związanych z rozliczeniem dyktatur i pojednaniu narodowym.

W dniach 28-29 stycznia delegacja chilijska przebywała w Krakowie, gdzie uczestniczyła w obiedzie z udziałem wicewojewody Jadwigi Nowakowskiej, senatora Andrzeja Gołasia, wiceprezydenta Krakowa Kazimierza Bujakowskiego i wiceprzewodniczącego Sejmiku Małopolskiego Wojciecha Grzeszka. Delegacja złożyła także kurtuazyjną wizytę u metropolity krakowskiego arcybiskupa Stanisława Dziwisza, a także odwiedziła w Wadowicach dom rodzinny Jana Pawła II oraz kopalnię soli w Wieliczce.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie