Narzędzia:

14 stycznia 2006 r.

14.01.2006

14 stycznia br. w Senacie odbyło się spotkanie marszałka Bogdana Borusewicza z przedstawicielami kilkudziesięciu organizacji pozarządowych.

Jak stwierdził marszałek Senatu, poza działalnością legislacyjną i opieką nad Polonią Senat chce sprawować mecenat nad organizacjami obywatelskimi. Marszałek dodał, że organizacje te, których jest ponad 40 tysięcy, stanowią solidny fundament dla procesu budowy społeczeństwa obywatelskiego, a spotkanie to nie wyraz kurtuazji, lecz otwartości na potrzeby i problemy środowiska. Senat ma być miejscem, gdzie organizacje pozarządowe będą przedstawiać swoje uwagi, które zostałyby uwzględnione przy stanowieniu prawa. Marszałek B. Borusewicz zwrócił się do wszystkich organizacji obywatelskich z propozycją systematycznej współpracy z Senatem. "Zamieńmy okazjonalne kontakty w stałą współpracę" - powiedział. Zdaniem marszałka, wszelkiego rodzaju stowarzyszenia, fundacje są niezbędne dla Polski i polskiej demokracji, aby normalnie mogło funkcjonować społeczeństwo obywatelskie. W opinii marszałka B. Borusewicza, administracja państwowa i władze samorządowe z oporem wycofują się z obszarów, które są domeną organizacji pozarządowych. "Chcę w dialogu z przedstawicielami tych organizacji zmieniać sytuację na lepszą. Jest to szansa dla organizacji obywatelskich i dla Senatu" - podkreślił. Marszałek dodał, że zamierza zorganizować konferencję, której celem będzie postawienie diagnozy kondycji sektora organizacji obywatelskich w Polsce. Poinformował, że został uruchomiony specjalny adres mailowy ngo@nw.senat.pl, gdzie można przekazywać do Senatu swoje uwagi, m.in. w sprawie zmian legislacyjnych, które uwzględniałyby propozycje organizacji pozarządowych.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie