Narzędzia:

11 stycznia 2006 r.

11.01.2006

11 stycznia br. przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych senator Stefan Niesiołowski przyjął przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych niemieckiego Bundestagu Ruprechta Polenza.

W spotkaniu wzięli także udział: wicemarszałek Marek Ziółkowski oraz senatorowie Dariusz Bachalski, Andrzej Kawecki, Andrzej Mazurkiewicz i Marek Rocki.

Przewodniczący R. Polenz stwierdził, że jest to jego pierwsza wizyta zagraniczna od czasu powołania go na to stanowisko. Wyraził nadzieję, że po wyborach parlamentarnych, które odbyły się na jesieni 2005 r. w obydwu krajach, w historii stosunków niemiecko-polskich otworzył się nowy, pozytywny rozdział. Zaznaczył, że nadszedł czas na odnowienie formuły współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego w kontekście wsparcia dla demokratycznych przemian na Ukrainie i Białorusi. Poruszył sprawę sytuacji na Ukrainie w związku ze zbliżającymi się tam wyborami parlamentarnymi, jak również sprawę konfliktu gazowego z Rosją. Zaproponował, aby co najmniej raz w roku obywało się spotkanie komisji spraw zagranicznych parlamentu Niemiec i Polski, służące wymianie doświadczeń i informacji.

Senator S. Niesiołowski zauważył, że wizyta przewodniczącego R. Polenza ma charakter symboliczny, gdyż nowo wybrana kanclerz Niemiec Angela Merkel również zaczęła swoje zagraniczne podróże od Polski. Z zadowoleniem przyjął wyrażone przez A. Merkel poparcie dla "Deklaracji Gdańskiej w sprawie osób wysiedlonych, zmuszonych do ucieczki i wypędzonych w Europie", która zamyka kwestie rewizji historycznych między Polską a Niemcami. Senator stwierdził, że w interesie Polski jest członkostwo Ukrainy w NATO i Unii Europejskiej. Nawiązał do mających się odbyć w marcu br. wyborów parlamentarnych na Ukrainie. Podkreślił, iż zarówno Polska, jak i społeczność międzynarodowa są żywotnie zainteresowane utrwaleniem zainicjowanych "pomarańczową rewolucją" demokratycznych przemian na Ukrainie. Stwierdził, że Polska odnosi się ze zrozumieniem do stanowiska Ukrainy w sprawie konfliktu gazowego z Rosją.

Wicemarszałek M. Ziółkowski podkreślił rolę oddolnej, zdecentralizowanej współpracy między Polską a Niemcami, czego przykładem jest Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i projekt Erasmus Mundus, rozwijający partnerstwo między Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetem w Hannoverze i Uniwersytetem w Saragossie. Zaproponował, aby włączyć Ukrainę do współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.

Senator A. Mazurkiewicz poinformował, że powołano Zgromadzenie Parlamentarne Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Sejmu Republiki Litewskiej i Rady Najwyższej Ukrainy, które będzie wspierało i propagowało zasady demokratyczne na Ukrainie.

Senator M. Rocki poruszył kwestie związane z Procesem Bolońskim, dotyczące restrukturyzacji i harmonizacji systemów szkolnictwa wyższego w krajach Unii Europejskiej w celu utworzenia do 2010 r. wspólnej Europejskiej Przestrzeni Szkolnictwa Wyższego. Senator wyraził obawę, że wprowadzenie czesnego w systemie szkolnictwa wyższego Niemiec i pozostawienie tej kwestii w kompetencji rządów poszczególnych landów może zaowocować spadkiem liczby studentów polskich pobierających naukę na niemieckich uczelniach.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie