Narzędzia:

27 i 28 maja 2002 r.

28.05.2002

27 i 28 maja 2002 r. w stolicy Łotwy - Rydze odbyło się 13. spotkanie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego z przewodniczącymi parlamentów państw uczestniczących w procesie rozszerzenia UE. Senat RP na tym spotkaniu reprezentował wicemarszałek Ryszard Jarzembowski.

Konferencje zostały zainicjowane w 1995 roku. Począwszy od VI spotkania, które miało miejsce w Wilnie w listopadzie 1998 roku, zapraszani są również przewodniczący senatów Polski, Rumunii i Czech.

W programie ryskiej konferencji znalazły się trzy sesje tematyczne dotyczące wyzwań stojących przed UE, przygotowań do rozszerzenia Unii oraz konwencji przyszłej Europy.

W pierwszym dniu konferencji pierwszy wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego David Martin zapewnił, że Parlament Europejski i wszystkie jego komisje podejmują starania, by rozszerzenie UE nastąpiło w terminie, który pozwoli na uczestniczenie przedstawicielom państw dziś kandydujących w wyborach do Parlamentu Europejskiego w czerwcu 2004 r. na prawach członkowskich. D. Martin podkreślił, że w krótkim czasie po przyjęciu pierwszej grupy państw powinno nastąpić kolejne poszerzenie Unii. Ideą poszerzania Unii - jak stwierdził wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego - są nie tylko wprowadzenie ładu gospodarczego, ale także likwidacja zagrożeń, konfliktów. Rozszerzanie UE to droga do stabilizacji.

W czasie pierwszej sesji tematycznej dotyczącej postępu w procesie poszerzania Unii Europejskiej wicemarszałek R. Jarzembowski podkreślił, że strategicznym celem Polski jest wstąpienie do Unii Europejskiej w 2004 r. Wicemarszałek poinformował, że w czasie prezydencji hiszpańskiej Polska realizuje "Strategię negocjacyjną rządu RP". Wyznaczonym celem jest zakończenie rozmów w sześciu rozdziałach negocjacyjnych. "W trakcie sesji negocjacyjnej 21 marca 2002 r. - powiedział wicemarszałek - zamknięto tymczasowo obszary: Podatki i Swobodny Przepływ Kapitału. W czterech kolejnych obszarach: Wymiar Sprawiedliwości i Sprawy Wewnętrzne, Polityka transportowa, Polityka konkurencji oraz Rybołówstwo jesteśmy blisko wypracowania rozwiązań" - stwierdził wicemarszałek. Dodał również, że w trzech z czterech wymienionych obszarów negocjacyjnych Polska dokonała pewnych modyfikacji swojego stanowiska i w związku z tym liczymy na wsparcie naszych starań w doprowadzeniu do jak najszybszego ich zakończenia.

Wicemarszałek R. Jarzembowski wyraził też nadzieję, że prezydencja hiszpańska będzie w dalszym ciągu wspierać nasze działania na rzecz przyspieszenia tempa negocjacji. Oczekujemy też, iż decyzje w kwestii rozszerzenia, jakie zostaną podjęte podczas szczytu Unii Europejskiej w Sewilli, pozwolą na realizację tego historycznego procesu zgodnie z harmonogramem przewidzianym przez UE oraz zgodnie z polskimi oczekiwaniami.

Podczas rozpoczynającej się w lipcu prezydencji duńskiej negocjowane będą sprawy o kluczowym znaczeniu, tj. polityka regionalna i koordynacja instrumentów strukturalnych, finanse i budżet oraz rolnictwo.

W swoim wystąpieniu wicemarszałek R. Jarzembowski podkreślił, że mimo iż do naszego pełnego członkostwa w Unii Europejskiej zostało jeszcze trochę czasu, to Polska już w chwili obecnej aktywnie włączyła się w prace konwentu, którego zadaniem jest nakreślenie przyszłości Unii. Wicemarszałek dodał też, że dążymy do aktywnego udziału w konferencji międzyrządowej w 2004 r.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.