Narzędzia:

23 października 2001 r.

23.10.2001

23 października br. marszałek Longin Pastusiak przyjął prezesa Kongresu Polonii Kanadyjskiej Okręgu Alberta Jarosława Nowinkę oraz jego zastępcę Zygmunta Potockiego. Przedstawicielom kanadyjskiej Polonii towarzyszył były konsul generalny RP w Vancouver Krzysztof Smyk.

Goście poinformowali marszałka o planowanej w sierpniu 2003 roku sześciodniowej Międzynarodowej Konferencji Młodzieży Nowych Demokracji. Inicjatorzy konferencji - Kongres Polonii Kanadyjskiej Okręg Alberta - chcą, by w spotkaniu wzięła udział młodzież z całego świata, w tym także z Polski oraz środowisk polonijnych państw Europy Środkowowschodniej.

Goście zwrócili się też do marszałka z prośbą o uczestnictwo w honorowym komitecie tej konferencji.

Marszałek L. Pastusiak zapewnił, że Senat V kadencji, zgodnie z konstytucją, a także tradycją, będzie kontynuował opiekę nad Polonią i wspierał takie inicjatywy, jak wysunięta przez Polonię z Okręgu Alberta.

Marszałek przypomniał też, że przez ostatnie dwie kadencje Sejmu przewodniczył Polsko-Kanadyjskiej Grupie Parlamentarnej.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

„Miliardy wyrzucone w błoto” – debata o Centralnym Porcie Komunikacyjnym

W dyskusji na temat celowości tej inwestycji, zorganizowanej z inicjatywy Wicemarszałka Senatu RP Michała Kamińskiego, udział wzięli senatorowie, eksperci oraz przedstawiciele strony społecznej.

Wizyta studyjna Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu na Pomorzu

W pierwszym dniu wizyty senatorowie obejrzeli wystawę obiektów po recyclingu w Nadbałtyckim Centrum Kultury i odwiedzili Europejskie Centrum Solidarności, w drugim – rozmawiali z badaczami z Uniwersytetu Gdańskiego o zmianach klimatu.

Wyjazdowe posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu

Senatorowie i eksperci dyskutowali w Gdyni o zanieczyszczeniu Morza Bałtyckiego, w tym materiałami niebezpiecznymi. Wyjazdowe obrady komisji to element obchodów przypadającej w tym roku 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP.