Narzędzia:

Senacki Zespół ds. Małych i Średnich przedsiębiostw o współpracy gospodarczej polsko-ukraińskiej

14.07.2023
Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

Senacki Zespół ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw 14 lipca 2023 r. dyskutował o perspektywach polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej. Przewodniczący Zespołu senator Adam Szejnfeld zapowiedział cykl debat w Senacie na ten temat.

Senator Szejnfeld podkreślił, że w Polsce powstało już ponad 24 tys. firm ukraińskich, natomiast na Ukrainie - 600 firm polskich. Zdaniem senatora Szejnfelda należy zastanowić się jak dalej rozwijać współpracę polsko-ukraińską z nastawieniem na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw. Dodał, że problem w rozwijaniu tego procesu związany jest z ryzykiem i w związku z tym należy zastanowić się jak można obniżyć ten poziom ryzyka.

Spotkanie miało charakter konsultacyjny. Uczestniczyli w nim m.in. przedsiębiorcy reprezentujący Izby zrzeszone w Krajowej Izbie Gospodarczej. O możliwościach współpracy i związanych z tym problemach mówił prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Jacek Piechota.

Prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej opowiedział o działalności Izby. Mówił o misjach gospodarczych organizowanych w Ukrainie i misjach on-line. Podkreślił, że współpracy małych i średnich firm z Polski z ukraińskimi firmami powinna sprzyjać reforma samorządowa w Ukrainie, która wyzwoliła aktywność społeczną. Prezes poinformował także o forach międzynarodowych i projektach realizowanych przez Izbę. Podkreślił, że w Polsce co 10 firma rejestrowana jest ukraińska. Dodał, że w Polsce obowiązują dla przedsiębiorców z Ukrainy przyjazne przepisy, ale wbrew zapowiedziom władz ukraińskich przepisy w Ukrainie nie są odwzorowaniem polskich przepisów, dlatego znacznie mniej polskich firm jest rejestrowanych w Ukrainie. Poinformował, że Izba zajmuje się aktualnie analizą tych przepisów.

Zdaniem prezesa Piechoty po wojnie w Ukrainie będziemy mieć do czynienia z budową nowej gospodarki, a nie odbudową. Podkreślił, że Ukraina jest otwarta na nowe trendy w gospodarce – na zieloną gospodarkę, na energetykę rozproszoną, energooszczędność. To, zdaniem prezesa Piechoty, jest szansa dla Polski. Dodał, że firmy zachodnie już podejmują decyzje o inwestycjach w Ukrainie. Mówił też o ciekawym zjawisku, o przedsiębiorcach ukraińskich, którzy wyjechali z Ukrainy w 2014 r. na Zachód, a teraz przyjeżdżają do Polski, aby stąd inwestować w Ukrainie. Zaznaczył, że Ukraina przegania Polskę  np. w zakresie cyfryzacji. Namawiał przedsiębiorców do inwestowania w ukraińskie rolnictwo. Mówił, że presja konkurencyjna będzie narastała i namawiał do budowania z Ukraińskimi przedsiębiorcami partnerstwa.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wizyta marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w Brukseli

Małgorzata Kidawa-Błońska w związku z obchodami Dnia Polonii i Polaków za Granicą weźmie udział w Dniu Polskim w Brukseli 2024.

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej

20 lat temu Polska została pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.