Narzędzia:

Konferencja „Strategia biogospodarki dla Polski jest konieczna"

06.07.2023
Fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

„Strategia biogospodarki dla Polski jest konieczna – to tytuł naszej konferencji, który jest jednocześnie odpowiedzią”, powiedział wicemarszałek Michał Kamiński, otwierając 6 lipca 2023 r. w Senacie spotkanie poświęcone rozwojowi tej gospodarki. Stwierdził, że zasadniczy podział jest podziałem na Polskę gospodarną i Polskę marnotrawną. „Chcemy promować gospodarność, dlatego zorganizowaliśmy tę konferencję. Polska ma ogromne zasoby tego, co jest potrzebne biogospodarce, ale potrzebujemy strategii ich wykorzystania” – podkreślił.

Poseł Andrzej Grzyb wyjaśnił, że biogospodarka obejmuje wszystkie sektory i systemy, wykorzystujące zasoby biologiczne (zwierzęta, rośliny, biomasa pochodna,) oraz ich funkcje i właściwości. Zapowiedział, że uczestnicy konferencji postarają się zająć

O strategiach rozwoju biogospodarki w Europie i na świecie na przykładzie wybranych krajów mówił prof. Mariusz Maciejczak ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Przybliżył znaczenie biogospodarki, globalne i regionalne ujęcia jej rozwoju, a także wyzwania przed nią stojące. Podkreślił, że rewolucja biologiczna może mieć znaczący wpływ na gospodarkę i nasze życie – zdrowie, materiały, towary konsumpcyjne i energię. Na świecie już dostrzeżono potencjał tej gospodarki i wykorzystywania biomasy. Najsilniej biogospodarkę rozwijają Niemcy, w Stanach Zjednoczonych jest najbardziej zaawansowana technologicznie i opiera się na partnerstwie publiczno-prywatnym, a w Kanadzie z inicjatywą przygotowania strategii wystąpił biznes, wspierany przez odpowiednie przepisy. W 2012 r. powstał pierwszy dokument mówiący o strategii rozwoju biogospodarki w Unii Europejskiej, której główne cele to rozwój i wzmocnienie sektorów wykorzystujących biotechnologie, szybkie wprowadzenie biogospodarki w całej Europie oraz ochrona ekosystemu i zrozumienie ekologicznych ograniczeń biogospodarki. Krajowe strategii rozwoju biogospodarki w Europie mają już m.in. Finlandia, Litwa, Łotwa. Jak podkreślił prof. Mariusz Maciejczak, w Polsce powinien być nadany kierunek jej rozwoju i opracowana strategia, bo mamy znaczący potencjał. Biogospodarka jest bowiem praktyczną odpowiedzią na wymagania zrównoważonego rozwoju, stymuluje rozwój regionalny i lokalny. Innowacje wykorzystujące procesy przyrodnicze stanowią kluczowy czynnik rozwoju biogospodarki z publicznego i prywatnego punktu widzenia.

Omawiając makroekonomiczne podstawy rozwoju biogospodarki w Polsce, prof. Anna Matuszczak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu podkreśliła, że poziom rozwoju gospodarczego decyduje o tym, jak będzie się ona rozwijać. Z przedstawionych danych wynika, że w porównaniu z innymi krajami UE musimy jeszcze sporo nadrobić w tej dziedzinie.

Stan prac nad polską strategią biogospodarki przedstawił Piotr Jurga z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach (IUNG). Poinformował, że jest gotowa mapa drogowa Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. IUNG przygotował projekt rozwinięcia polskiego potencjału biogospodarczego. Jak wskazywał Piotr Jurga, brak strategii powoduje m.in., że zmniejsza się skuteczność rozwoju w zakresie innowacji, istnieje też ryzyko rabunkowego wykorzystywania zasobów. Podkreślił ponadto, że utrudnieniem w przygotowaniu strategii jest brak odpowiednich rozwiązań legislacyjnych, trzeba zainicjować prace nad nimi na poziomie politycznym, edukować i upowszechniać wiedzę o biogospodarce w społeczeństwie, bardziej efektywnie wykorzystywać wyniki prac badawczo-rozwojowych i lokalnych dobrych praktyk przy stosowaniu przetwarzaniu biomasy, aby nie popełniać błędów krajów, które wcześniej zaczęły transformację w tym zakresie.

Podczas panelu dyskusyjnego starano się m.in. odpowiedzieć na pytania, dlaczego ważna jest jej całościowa strategia rozwoju biogospodarki, jak wykorzystać w niej zasoby surowcowe, mikroorganizmy i rozwiązania innowacyjne, wskazywano na potrzebę opracowania stosownych regulacji. Podkreślano, że Polska powinna stworzyć własną strategię, uwzględniającą nasze warunki, nie zaś korzystać z rozwiązań stosowanych w innych krajach.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bundesratu

Podczas spotkania Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bilateralnej Bundesratu rozmawiano m.in. o możliwościach rozwoju współpracy transgranicznej na poziomie regionalnym, naukowej i w dziedzinie rolnictwa.

Parlamentarne zespoły ds. badań naukowych i kardiologii o potrzebie badań genetycznych

Podczas posiedzenia eksperci wskazywali na potrzebę diagnostyki molekularnej, ułatwiającej postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia.

Parlamentarny Zespół ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia o szczepieniach przeciw HPV

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia 16 maja br. poświęcono profilaktyce zakażeń HPV – szczepieniom i edukacji zdrowotnej.