Narzędzia:

Wystawa "Kaszuby polskie - Kaszuby kanadyjskie"

03.10.2012

 

 

„Jest tylko kilka takich enklaw polskości na świecie” – mówił marszałek Bogdan Borusewicz, otwierając w Senacie 3 października 2012 r. wystawę „Kaszuby polskie – Kaszuby kanadyjskie”. Jak podkreślił, Senat wspiera naszych rodaków za granicą i pamięta o nich, dlatego właśnie w siedzibie Izby prezentowana jest wystawa ukazująca Kaszubów, od ponad 150 lat mieszkających w Kanadzie, którzy pierwszą swoją osadę w tym kraju nazwali Wilno. Marszałek zaznaczył, że kanadyjscy Kaszubi do dziś zachowali nie tylko świadomość swojego pochodzenia, ale także piękny język kaszubski, który często trudno nawet usłyszeć w miejscu, skąd pochodzą.

O silnym przywiązaniu do tradycji, języka kaszubskiego i religii mówił także senator Kazimierz Kleina, przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego, który wspólnie z ambasadą Kanady w Warszawie zorganizował prezentowaną ekspozycję.

Kanadyjski charge d'affaires Greg Houlahan podkreślił, że Kaszubi dotarli do jego kraju na 9 lat przed powołaniem w 1867 r. państwa kanadyjskiego. Jak mówił, obecnie w Kanadzie żyje około 10 tys. osób powołujących się na swoje kaszubskie pochodzenie. Społeczność kaszubska niezwykle aktywnie włącza się w życie Kanady i przyczynia do jej rozwoju. Charge d'affaires Kanady zapowiedział, że wystawa zostanie także pokazana w Królewskim Muzeum Ontario w Toronto. Jego zdaniem, ekspozycja jest wspaniałym przykładem współpracy Polaków i Kanadyjczyków, a także silnych związków łączących oba kraje.

Po raz pierwszy wystawę pokazano 2 lipca 2012 r. w ambasadzie kanadyjskiej w Warszawie z okazji Narodowego Święta. Składają się na nią zdjęcia ukazujące wiejską wspólnotę, znaną jako „polsko-kaszubskie serce Kanady”, a także fotografie przedstawiające piękne zakątki polskiego Pomorza Wschodniego, zamieszkanego przez Kaszubów.

To już druga wystawa w Senacie prezentująca kaszubskie osadnictwo w Kanadzie. Poprzednią, dokumentującą historię wychodźstwa Kaszubów, przygotowaną przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, zaprezentowano w 2008 r.

Pierwsi kaszubscy emigranci przybyli do Kanady w 1858 r. i osiedlili się na wschód od Ottawy, w prowincji Ontario, gdzie stworzyli enklawę o bogatej kulturze. Od ponad 150 lat przekazują kolejnym pokoleniom kaszubski język i tradycje.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałek Rafał Grupiński na obchodach 79. rocznicy wyzwolenia obozu Mauthausen

Wicemarszałek Rafał Grupiński 5 maja 2024 r. wziął udział w obchodach 79. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu Mauthausen.

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Marszałek Senatu wysłuchała w Sejmie przemówienia ministra spraw zagranicznych

Marszałek Kidawa-Błońska wysłuchała informacji ministra Sikorskiego nt. priorytetów polskiej polityki zagranicznej