Narzędzia:

Europejska Konferencja Przewodniczących Parlamentów

21.09.2012

W dniach 20-21 września br. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz uczestniczył w Strasburgu w Europejskiej Konferencji Przewodniczących Parlamentów 47 państw będących członkami Rady Europy oraz mających status obserwatora: Japonii, Kanady, Meksyku, USA oraz Watykanu. W pierwszym dniu obrad odbyła się debata na temat przyszłości Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i roli parlamentów narodowych. Przewodniczący parlamentów dyskutowali na temat demokracji przedstawicielskiej i wyzwań jakie z tą kwestia są związane.

Konferencja w Strasburgu stwarza możliwość odbycia rozmów bilateralnych. Marszałek Borusewicz spotkał się z przewodniczącym Senatu Kanady Noelem Kinsellą. Omówiono stan prac nad umową pomiędzy Polską i Kanadą o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz poruszono kwestie związane z możliwościami współpracy pomiędzy Gdańskiem a Halifaxem w dziedzinie przemysłu stoczniowego. Rząd Kanady zamierza przeznaczyć na modernizację swojej floty ok. 26 mld dolarów. Większość tych środków otrzyma przemysł stoczniowy w Halifaxie. Jednakże kanadyjskie stocznie nie dysponują wystarczającą ilością wykwalifikowanych pracowników. Dlatego istnieje możliwość nawiązania współpracy z przemysłem stoczniowym Trójmiasta, szczególnie w kontekście zbliżającego się sfinalizowania w lutym 2013 roku umowy pomiędzy Kanadą a Unią Europejską w zakresie ustanowienia strefy wolnego handlu pomiędzy tymi partnerami. Przewodniczący Senatu Kanady zadeklarował pomoc w zorganizowaniu spotkania delegacji Sejmu i Senatu oraz ekspertów z przedstawicielami przemysłu stoczniowego w Halifaxie. Obaj rozmówcy uznali, że impuls tej współpracy mogłyby nadać parlamenty obu krajów.

Marszałek Borusewicz i przewodniczący Kinsella rozmawiali także o nawiązaniu współpracy obu izb parlamentów Polski i Kanady. Mogłaby ona dotyczyć odbywania stażów urzędników polskiego senatu w senacie kanadyjskim. Taki program administracja parlamentu Kanady realizuje dwa razy do roku. Marszałek Borusewicz zaprosił przewodniczącego Senatu Kanady do złożenia wizyty w Polsce.

Marszałek Borusewicz odbył rozmowę z przewodniczącym Senatu Republiki Francuskiej Jean-Pierre Belem. Obaj politycy zgodzili się, że współpraca parlamentów powinna przybrać konkretny wymiar. Postanowiono o wymianie wizyt przewodniczących grup bilateralnych w obu senatach. W związku ze zbliżającą się 200 rocznicą śmierci Jana Potockiego - pisarza, europejskiego myśliciela i podróżnika - podkreślono znaczenie wspólnych postaci w historii obu krajów oraz ich miejsce w europejskim dziedzictwie kulturowym. Marszałek zaproponował, by szczegóły związane z uhonorowaniem pamięci autora "Rękopisu znalezionego w Saragossie" przedstawił podczas najbliższego pobytu we Francji przewodniczący Senackiej Polsko-Francuskiej Grupy Parlamentarnej, tak aby wspólna uchwała mogła zostać przyjęta w roku 2014. Marszałek Borusewicz zaprosił przewodniczącego Senatu francuskiego do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce.

Nawiązując do tematyki Europejskiej Konferencji Przewodniczących Parlamentów marszałek Senatu zaznaczył, że do wydarzeń w Afryce Północnej i świecie arabskim Polska przywiązuje bardzo dużą wagę. Poinformował, że Senat angażuje się w szkolenia i spotkania z przedstawicielami rodzących się demokracji. Borusewicz podkreślił, że o wadze spraw decydują imponderabilia, a nie odległość od naszych granic. Państwa demokratyczne, a więc kraje członkowskie Unii Europejskiej, nie mogą nie popierać demokratycznych przemian, nawet jeżeli mają pewne zastrzeżenia co do ich przebiegu. Marszałek zwrócił uwagę, że w odmiennym kontekście kulturowym wartości mogą nabierać innego znaczenia. Tym bardziej należy doceniać osiągnięcia Europy w zakresie praw człowieka i solidarności społecznej.

Podczas spotkania z p.o. przewodniczącym parlamentu Chorwacji Josipem Leko marszałek Borusewicz poinformował, że po pomyślnej ratyfikacji traktatu akcesyjnego Chorwacji w Sejmie odpowiednia ustawa trafiła do Senatu i zostanie rozpatrzona podczas posiedzenia 3-4 października 2012 r. Borusewicz zaznaczył, że wątpliwości proceduralne zostały już rozstrzygnięte i nie słyszał, aby któryś z senatorów zamierzał głosować przeciwko członkostwu Chorwacji w Unii Europejskiej. Odpowiadając na sugestię roboczych kontaktów pomiędzy oboma parlamentami, marszałek wskazał na komisje Spraw Unii Europejskiej oraz Administracji i Samorządu Terytorialnego jako te, które mogłyby podzielić się ze swoim odpowiednikami doświadczeniami Polski w zakresie wykorzystywania środków strukturalnych i spójnościowych. Borusewicz podkreślił, że Polska przeprowadziła reformę podziału administracyjnego na 4 lata przed przystąpieniem do UE, a powstałe wówczas województwa samorządowe są na tyle silne, iż mogą zaciągać kredyty konieczne przy składaniu projektów poważnych przedsięwzięć infrastrukturalnych. Josip Leko wyjaśnił, że struktura administracyjna Chorwacji została zaprojektowana w taki sposób, aby możliwie największy obszar kraju kwalifikował się do uczestnictwa w programach strukturalnych.

W drugim dniu obrad w Strasburgu tematem wiodącym były szanse i wyzwania stojące przed krajami arabskimi. W debacie głos zabrał marszałek Borusewicz. Wystąpienie Marszałka.

Rada Europy jest jedną z pierwszych organizacji powstałych po II wojnie światowej. Polska jest jej członkiem od 1991 roku. Mandat Rady Europy koncentruje się na ochronie praw człowieka, demokracji i rządów prawa, ujednoliceniu praktyki społecznej i prawnej państw członkowskich, promocji świadomości europejskiej, opartej na wspólnych wartościach oraz zwalczaniu nietolerancji.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałek Rafał Grupiński na obchodach 79. rocznicy wyzwolenia obozu Mauthausen

Wicemarszałek Rafał Grupiński 5 maja 2024 r. wziął udział w obchodach 79. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu Mauthausen.

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Marszałek Senatu wysłuchała w Sejmie przemówienia ministra spraw zagranicznych

Marszałek Kidawa-Błońska wysłuchała informacji ministra Sikorskiego nt. priorytetów polskiej polityki zagranicznej