Narzędzia:

Polska wieś na Syberii

20.09.2012
foto Katarzyna Rainka

W Muzeum X Pawilonu w Cytadeli Warszawskiej 19 września 2012 roku marszałek Bogdan Borusewicz otworzył wystawę fotograficzną "Podróż do Wierszyny - Sybiracy" ukazującą życie mieszkańców Wierszyny, wsi na Syberii, niedaleko Irkucka, zamieszkałej przez potomków osadników z Polski. Zdjęcia zostały wykonane przez polskich dziennikarzy, którzy we wrześniu 2010 roku towarzyszyli delegacji Senatu w związku z 70. rocznicą deportacji Polaków na Syberię i 100-leciem Wierszyny.

"Wierszyna jest specyficzną miejscowością. Tutaj trafiali dobrowolni przesiedleńcy z Polski. W tym rejonie Syberii mieszkają także Ukraińcy i Holendrzy. Wszyscy zachowali świadomość swojej odrębności. Polacy zachowali język i obyczaje. Mówią gwarą, ale od kilkunastu lat młode pokolenie przesiedleńców uczy się współczesnego języka polskiego, takiego jakim posługują się teraz ich rodacy w Polsce, bo do Wierszyny wróciła po studiach polonistycznych jej mieszkanka, która uczy w miejscowej szkole" - powiedział marszałek Borusewicz otwierając wystawę.

Na wystawę składa się ok. 40 fotografii i pięciominutowy film z wizyty polskich senatorów na Syberii we wrześniu 2010 roku. Zdjęcia rozmieszczono w trzech salach. Można tu zobaczyć fotografie przedstawiające wnętrze typowego wierszyńskiego domu, krajobraz syberyjski i żyjących w tych okolicach mieszkańców wsi. Film jest poświęcony Polakom mieszkającym na Syberii, od Uralu po Jezioro Bajkał.

Mieszkańcy Wierszyny są potomkami polskich osadników, którzy przybyli tam latem 1910 roku z Zagłębia i Małopolski odpowiadając na apel ówczesnego premiera Rosji Piotra Stołypina, który obiecał ziemię w zamian za osiedlenie jak najdalej na Wschód.

* * *

Przed otwarciem wystawy w Muzeum X Pawilonu w Cytadeli Warszawskiej w celi, gdzie był więziony dyktator Powstania Styczniowego Romuald Tragutt marszałek Borusewicz złożył kwiaty.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałek Rafał Grupiński na obchodach 79. rocznicy wyzwolenia obozu Mauthausen

Wicemarszałek Rafał Grupiński 5 maja 2024 r. wziął udział w obchodach 79. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu Mauthausen.

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Marszałek Senatu wysłuchała w Sejmie przemówienia ministra spraw zagranicznych

Marszałek Kidawa-Błońska wysłuchała informacji ministra Sikorskiego nt. priorytetów polskiej polityki zagranicznej