Narzędzia:

Wizyta prezydenta Ukrainy w Senacie

17.12.2014
Foto Michał Koziczyński

17 grudnia 2014 roku wizytę marszałkowi  Bogdanowi Borusewiczowi złożył, przebywający z oficjalną wizytą w Polsce, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Prezydent  Poroszenko  podkreślił, że 17 grudnia 2014 roku jest historyczną datą. W tym bowiem dniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej  złożył podpis o ratyfikowaniu umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską.  Dodał, że Polska jest najbliższym partnerem strategicznym Ukrainy. Powiedział, że naród ukraiński czuje wsparcie w dziedzinie moralnej i na arenie międzynarodowej  w jej dążeniu do integralności terytorialnej i struktur europejskich. „Gdy inne państwa były z tyłu wsparła nas w najtrudniejszych chwilach Polska”  -  podkreślił  Poroszenko.  „Dla nas niezwykle ważne są doświadczenia Polski w reformowaniu państwa, zwłaszcza w zakresie decentralizacji władzy. Interesuje  nas „polska droga” w zwalczaniu korupcji i transformacji gospodarczej. Polska jest dla Ukrainy modelem” – mówił prezydent. Dodał, że  zostało ustalone, iż w tych dziedzinach Ukraina i Polska będą ze sobą ściśle współpracować.

Prezydent Poroszenko podziękował polskim parlamentarzystom, w tym także senatorom za obecność - w roli obserwatorów – podczas ostatnich wyborów do Rady Najwyższej Ukrainy. Ich wynikiem jest nowy skład ukraińskiego parlamentu, do którego po raz pierwszy nie dostali się komuniści. Prezydent zapowiedział, że w najbliższym terminie w Radzie Najwyższej zostanie powołana grupa przyjaźni ukraińsko-polskiej, która współdziałając ze sobą, będzie fundamentem dla dalszego reformowania państwa. Prezydent Ukrainy podkreślił, że najlepszym symbolem relacji polsko-ukraińskich było głosowanie dotyczące ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską w Senacie. „Zdjęcie z wręczenia uchwały Senatu stoi na moim biurku” – podkreślił prezydent Poroszenko.

Marszałek Borusewicz powiedział, że wybory prezydenckie i parlamentarne zostały przeprowadzone na Ukrainie w trudnych warunkach – agresji wojskowej sąsiada. „Teraz przed nowym parlamentem stoi zadanie przygotowania ustaw, a przed rządem reformowanie państwa. Trudna sytuacja, w jakiej znajduje się Ukraina jest jednocześnie jej wielką szansą” – podkreślił marszałek. Dodał, że Polska najtrudniejsze reformy podjęła w równie trudnej sytuacji.

Marszałek Borusewicz opowiedział się za  daleko idącą pomocą Ukrainie, także militarną.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Delegacja Senatu na obchodach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałkowie Rafał Grupiński i Maciej Żywno, senatorowie Waldemar Pawlak, Sławomir Rybicki, Bogdan Borusewicz, Tomasz Grodzki i Władysław Komarnicki rozpoczęli wizytę we Włoszech.

Wizyta ambasadora Singapuru u wicemarszałka Rafała Grupińskiego

Wicemarszałek Rafał Grupiński 9 maja br. przyjął ambasadora Republiki Singapuru Loo Choon Yonga.

Wicemarszałek Rafał Grupiński na obchodach 79. rocznicy wyzwolenia obozu Mauthausen

Wicemarszałek Rafał Grupiński 5 maja 2024 r. wziął udział w obchodach 79. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu Mauthausen.