Narzędzia:

Marszałek Senatu z oficjalną wizytą w Mołdawii

11.03.2013

10–11 marca 2013 r. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz składa oficjalną wizytę w Mołdawii. Marszałkowi towarzyszą senatorowie Mieczysław Gil i Piotr Zientarski. Pierwszego dnia wizyty polska delegacja odwiedziła w Styrczy mieszkających tam od blisko 130 lat Polaków. Drugiego dnia w Kiszyniowie Bogdan Borusewicz wziął udział w otwarciu sesji Zgromadzenia Parlamentarnego RP i Republiki Mołdawii. W  spotkaniu z Polonią w Styrczy uczestniczył przewodniczący parlamentu Mołdawii Marian Lupu. Marszałek podziękował lokalnym władzom za stworzenie warunków do pielęgnowania polskości. Rodzinie Gordyńskich, która niedawno otrzymała Kartę Polaka, dziękował za podtrzymywanie polskich tradycji i przywiązanie do polskości. W Styrczy działa Dom Polski, otwarty nie tylko dla Polaków, dobrze wyposażony m.in. dzięki pomocy Senatowi. Delegacja odwiedziła także miejscowe muzeum prowadzone przez Lilię Górską.
Podczas spotkania z mołdawską Polonią  w teatrze im. V. Alecsandri marszałek Bogdan Borusewicz powiedział: „Przyjechaliśmy z Polski, z kraju, z którego możecie być dumni tak, jak my jesteśmy dumni z was za przywiązanie do Polski, pielęgnowanie polskiej kultury i za to, że staracie się mówić po polsku”. W domu kultury odbył się koncert, w którym uczestniczyły polonijne zespoły pieśni i tańca z różnych regionów Mołdawii.

Marszałkowi Senatu podczas wizyty towarzyszą posłowie i senatorowie, członkowie parlamentarnej grupy polsko-mołdawskiej, a także samorządowcy z województwa podlaskiego, m.in. marszałek województwa Jarosław Dworzański i prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. 10 marca w Bielcach podpisano list intencyjny w sprawie współpracy między tym mołdawskim miastem a województwem podlaskim. Marszałek Bogdan Borusewicz wraz z delegacją odwiedził Dom Polski w Bielcach, wybudowany ze środków senackich.

11 marca marszałek Senatu wziął udział  w sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Mołdawii. „Polska przywiązuje dużą wagę do relacji z Mołdawią i wspiera Mołdawię w jej drodze do Unii Europejskiej’ – powiedział, otwierając sesję zgromadzenia. Wyraził zadowolenie, że od czasu pierwszych wolnych wyborów w 1990 r., które miał okazję obserwować osobiście, demokracja w tym kraju mocno się zakorzeniła. Podkreślił, że Mołdawia oceniana jest jako prymus Partnerstwa Wschodniego. Drugiego dnia wizyty marszałek Bogdan Borusewicz spotkał się w Kiszyniowie z przedstawicielami najwyższych władz: z prezydentem Nicolae Timoftim, premierem Vladem Filatem i przewodniczącym parlamentu Marianem Lupu. Rozmawiano o mołdawskiej drodze do Unii Europejskiej.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałek Rafał Grupiński na obchodach 79. rocznicy wyzwolenia obozu Mauthausen

Wicemarszałek Rafał Grupiński 5 maja 2024 r. wziął udział w obchodach 79. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu Mauthausen.

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Marszałek Senatu wysłuchała w Sejmie przemówienia ministra spraw zagranicznych

Marszałek Kidawa-Błońska wysłuchała informacji ministra Sikorskiego nt. priorytetów polskiej polityki zagranicznej