Narzędzia:

Marszałek Senatu spotkała się z ambasadorem Włoch

25.01.2024
Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska 25 stycznia 2024 r.  przyjęła Ambasadora Republiki Włoskiej w Polsce Lucę Franchettiego Pardę. Rozmawiano o dalszym wsparciu dla Ukrainy, o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO, a także o wzmocnieniu polsko-włoskiej współpracy w dziedzinie kultury i gospodarki.

Ambasador i marszałek Senatu omówili stan relacji polsko-włoskich, które ocenili jako bardzo dobre. Rozmawiali o roli parlamentów w kształtowaniu współpracy obu państw.

Ambasador Luca Franchetti Pardo poinformował o zaangażowaniu Włoch w zapewnienie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO w kontekście trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę i o uchwaleniu kolejnego pakietu pomocowego dla Ukrainy przez włoski parlament.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że w Polsce panuje pełna zgoda ponad podziałami politycznymi w sprawach bezpieczeństwa kraju i Europy i z uznaniem odniosła się do postawy włoskich władz, które dbają o europejską i transatlantycką solidarność w reakcji na działania rosyjskiego reżimu. Rozmawiano także o postępach Ukrainy na drodze do członkostwa w Unii Europejskiej.

Ambasador Republiki Włoskiej i marszałek Senatu poruszyli również kwestie dotyczące polsko-włoskiej współpracy w dziedzinie kultury oraz kontaktów i wymiany realizowanych przez uczelnie wyższe. Ocenili, że są to ważne obszary stanowiące podstawę dalszego rozwoju relacji gospodarczych i zacieśnienia historycznych więzi polsko-włoskich.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała ambasadora o roli Senatu w zakresie opieki nad Polonią i Polakami zamieszkałymi poza granicami kraju. Podkreśliła, że we Włoszech jest liczna i dobrze zorganizowana Polonia.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Życzenia marszałek Senatu z okazji prawosławnych Świąt Wielkanocnych

„Radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, spędzonych w gronie najbliższych, zdrowia, spokoju, nadziei i miłości oraz poczucia jedności”.

Święto Konstytucji 3 maja

3 maja 1791 r. Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową Rzeczypospolitej Obojga Narodów – pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucję. Konstytucja 3 maja to jeden z fundamentów polskiej tradycji i państwowości.

Święto biało-czerwonej

2 maja manifestujemy przywiązanie do barw narodowych, czcimy biało-czerwoną, jeden z symboli naszej państwowości.