Narzędzia:

Marszałek Senatu rozmawiała z liderką białoruskiej opozycji o sytuacji na Białorusi

sprawy międzynarodowe 10.01.2024
Fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska 9 stycznia 2024 r. przyjęła liderkę białoruskiej opozycji demokratycznej, szefową Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi Swiatłanę Cichanouską wraz z członkami  gabinetu. Rozmowa dotyczyła sytuacji na Białorusi i położenia białoruskiej emigracji. 

Goście przekazali wyrazy wdzięczności Polsce za gościnę i pomoc Białorusinom. Podkreślili, że Polacy i Białorusini są przekonani, że demokratyczna Białoruś jest w żywotnym interesie obu narodów. Wskazali, że najpilniejszą sprawą jest uwolnienie ok. półtora tysiąca więźniów politycznych i pociągnięcie dyktatora Łukaszenki do odpowiedzialności.

Swiatłana Cichanouska powiedziała, że emigracyjnemu białoruskiemu gabinetowi bardzo zależy na tym, żeby Polska aktywnie działała na rzecz wolnej Białorusi w przestrzeni międzynarodowej. Według gabinetu głos polskiego parlamentu w tej sprawie jest szczególnie potrzebny. Kolejną pilną kwestią jest wyzwolenie Białorusi z zależności od Rosji. Obecny stan zagraża istnieniu i państwa i narodu białoruskiego jego językowej i kulturalnej tożsamości.

Valery Kavaleuski prosił o dalsze wsparcie Polski dla białoruskich biznesmenów oraz o pomoc w legalizacji pobytów uciekinierów do Polski.  

Volha Harbunova zwróciła uwagę na potrzeby uwolnionych więźniów politycznych, którzy po wyjściu z więzień uciekają za granicę i potrzebują pomocy socjalnej i medycznej. Szczególnie, że aresztowani bywają również ludzie starsi, chorzy i niepełnosprawni. Co miesiąc jest to ok. 30 - 40 osób.

Liderka białoruskiej opozycji opowiedziała o akcji obejmowania więźniów politycznych osobistym patronatem przez  polskich parlamentarzystów.

Anatol Liabedzka zwrócił się z sugestią utworzenia w Senacie RP grupy ds. białoruskich. Marszałek Senatu zapewniła o rychłym powołaniu takiego zespołu parlamentarnego.

Alina Koushyk, mówiąc o rusyfikacji na Białorusi, zwróciła się ze szczególną prośbą, aby dzieci białoruskie, przyjęte do szkól w Polsce mogły mieć w szkole białoruski jako drugi język. Również umożliwienie powstania w Polsce Uniwersytetu Białoruskiego z pełnymi uprawnieniami byłoby bardzo ważne dla zachowania białoruskiej tożsamości. Przekazała, że już są prowadzone rozmowy z minister Nowacką nt. białoruskiego liceum.

Swiatłanie Cichanouskiej towarzyszyli członkowie gabinetu: Paweł Łatuszka - zastępca szefowej Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi, przewodniczący Narodowego Zarządu Antykryzysowego, Valery Kavaleuski, zastępca szefowej Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi, Alina Koushyk, przedstawicielka ds. odrodzenia narodowego, członkini Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi, Valery Sakhashchyki, pełnomocnik ds. obrony i bezpieczeństwa narodowego, członek Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi, Volha Harbunova, pełnomocniczka ds. społecznych, członkini Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi,  Francišek Viačorka, główny doradca, Dzianis Kuchynski, doradca dyplomatyczny oraz Anatol Liabedzka, doradca ds. współpracy międzyparlamentarnej.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wizyta marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w Brukseli

Małgorzata Kidawa-Błońska w związku z obchodami Dnia Polonii i Polaków za Granicą weźmie udział w Dniu Polskim w Brukseli 2024.

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej

20 lat temu Polska została pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.