Narzędzia:

Wizyta Przewodniczącego Senatu Parlamentu Republiki Czeskiej

30.08.2021
Powitanie w Senacie - Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

Nasze poglądy w kwestii bezpieczeństwa, kooperacji w UE i przestrzegania wartości, które legły u podstaw tworzenia Unii, są identyczne - oświadczył Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki po spotkaniu z Milošem Vystrčilem. Przewodniczący Senatu Parlamentu Republiki Czeskiej składa dwudniową oficjalną wizytę w Polsce na zaproszenie Marszałka Senatu RP.

W oświadczeniu dla prasy prof. Tomasz Grodzki podkreślił, że Polska i Czechy podobnie postrzegają realia polityczne, gospodarcze i społeczne w Europie, w Unii Europejskiej i tej części kontynentu, a dowodem tego jest odbywająca się wizyta. „Osobiste nasze kontakty i kontakty Senatów wskazują na to, że nasze poglądy w kwestii bezpieczeństwa, kooperacji w Unii Europejskiej i przestrzegania wartości, które legły u podstaw tworzenia Unii, są identyczne” – podkreślił Marszałek Senatu RP. Wyraził także zadowolenie, ze Senaty obu krajów mogą przyczynić się do dalszego rozwoju współpracy gospodarczej między Polską a Czechami. "Jest to szczególnie ważne, ponieważ wyzwania odbudowy po pandemii i zwiększanie odporności na kryzysy ekonomiczne, uderzenia kolejnych patogenów, na zagrożenia dla demokracji, wymagają nowych form współpracy parlamentarnej, gospodarczej, organizacji obywatelskich i społecznych, i chcemy temu jako Senaty obu naszych krajów patronować" - zaznaczył prof. Tomasz Grodzki.

Przewodniczący Senatu Parlamentu Republiki Czeskiej Miloš Vystrčil w swoim oświadczeniu podkreślił, że jego wizyta ma dwa cele.  Jednym z nich są rozmowy delegacji przedstawicieli czeskiego przemysłu, która przyjechała do Polski razem z nim, z przedstawicielami polskiego biznesu. Drugi cel to wymiana informacji o funkcjonowaniu obu Senatów, w kontekście członkostwa naszych krajów w NATO i w UE. „Ta wizyta jest moją drugą oficjalną wizytą na funkcji przewodniczącego Senatu czeskiego, co samo w sobie pokazuje, jak istotną rolę odgrywa dla nas Polska” - podkreślił Miloš Vystrčil. Wyraził też podziękowanie polskiemu parlamentowi i rządowi za - jak to ocenił - bardzo dobrą współpracę obu krajów przy ewakuacji z Afganistanu.

Wcześniej w warszawskich Łazienkach Marszałek Grodzki i przewodniczący Vystrčil otworzyli forum biznesowe z udziałem przedstawicieli Polskiej Rady Biznesu oraz czeskich przedsiębiorców. W swoim wystąpieniu Marszałek Senatu RP zauważył, że współpraca gospodarcza między Polska a Czechami, rozwija się bardzo dobrze, a obroty sięgają 22 mld euro. Prof. Tomasz Grodzki ocenił, że Senaty stanowią pewne bezpieczniki demokracji, a biznes potrzebuje spokojnego środowiska do pracy, aby móc powiększać PKB każdego z naszych krajów. „Zadaniem polityków jest stwarzać dobre warunki pracy dla obywateli, dla edukacji, rozwoju nauki, ale również dla rozwoju gospodarczego, bo ani rządy ani parlamenty nie maja żadnych pieniędzy. To są wszystko pieniądze nas, podatników, które budują dobrobyt naszych państw” – podkreślił Marszałek Senatu. „Wyrażam także oczekiwanie, nadzieję, i wiarę, że również to spotkanie spowoduje, że relacje gospodarcze biznesu czeskiego i polskiego wejdą na następny, jeszcze lepszy poziom” – powiedział prof. Tomasz Grodzki.

Przewodniczący Miloš Vystrčil zauważył, że miniony rok 2020 nie był dobry dla biznesu, bowiem z powodu pandemii więzi, które już powstały, zostały przerwane, a do biznesu potrzebny jest kontakt osobisty. „Jeżeli COVID-19 coś oprócz cierpienia przyniósł to jest to szansa - szansa, żeby zrobić coś nowego, żeby być w czymś pierwszymi, żeby nauczyć się konkurować i zdobyć dobrą pozycję w Unii Europejskiej” – powiedział przewodniczący czeskiego Senatu. Wyraził też oczekiwanie, by przedsiębiorcy wykorzystali szanse i  potencjał, jakim jest Schengen i Unia Europejska, ponieważ Polska i Czechy ponad 75 % eksportują w ramach UE.

Po południu Marszałek Tomasz Grodzki i Przewodniczący Miloš Vystrčil złożyli wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Przewodniczący Senatu Parlamentu Republiki Czeskiej wraz z towarzyszącą mu delegacją senatorów spotkał się także z przewodniczącym działającej w Senacie Grupy Polsko-Czeskiej senatorem Aleksandrem Szwedem oraz członkami Grupy - senatorami Stanisławem Lamczykiem i Krzysztofem Mrozem. Podczas spotkania rozmawiano między innymi o współpracy bilateralnej Polski i Czech oraz współpracy regionalnej między naszymi krajami. Poruszono również kwestię dotyczącą budowy dróg S3 i S8.

Miloš Vystrčil został także przyjęty przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz wicepremiera Piotra Glińskiego.

We wtorek, 31 sierpnia br., Miloš Vystrčil wraz z delegacją w towarzystwie prof. Tomasza Grodzkiego odwiedzi Szczecin. Spotka się między innymi z prezydentem miasta Piotrem Krzystkiem, marszałkiem województwa zachodniopomorskiego Olgierdem Geblewiczem oraz wojewodą zachodniopomorskim Zbigniewem Boguckim. Wspólnie z Marszałkiem Tomaszem Grodzkim przewodniczący czeskiego Senatu weźmie także udział w otwarciu Polsko-Czeskiego Forum Przedsiębiorczości z przedstawicielami Business Club Szczecin oraz w otwarciu konsulatu honorowego Republiki Czeskiej w Szczecinie.

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Marszałka Senatu RP z premier Litwy

17 września br. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki przyjął premier Ingrid Šymonitė, przebywającą w Polsce w związku z polsko-litewskimi konsultacjami rządowymi.

Spotkanie Marszałka Senatu RP ze Specjalnym Wysłannikiem Departamentu Stanu USA

Rozmowy dotyczyły m.in. gazociągu Nord Stream 2 oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych i transformacji energetycznej.

Wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk na konferencji poświęconej Kardynałowi Wyszyńskiemu

Wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk wziął udział w Warszawie w konferencji pt. „Stefan Kardynał Wyszyński – ojciec duchowy Polaków i Polonii” oraz w otwarciu wystawy poświęconej Prymasowi Tysiąclecia.