Narzędzia:

Hołd dla Polskiego Państwa Podziemnego

27.09.2020
Fot. Michał Józefaciuk - Kancelaria Senatu

Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski i Zastępca Szefa Kancelarii Senatu Karolina Zioło-Pużuk złożyli w imieniu Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego wieniec przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego z okazji obchodzonego 27 września Dnia Polskiego Państwa Podziemnego.

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego ustanowiony został dla upamiętnienia powołania w okupowanej Warszawie Służby Zwycięstwu Polski, która była początkiem polskiego państwa podziemnego na terenach okupowanej Polski. Na  czele SZP stanął gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski. SZP stanowiła także zalążek przyszłego Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej.a

Polskie Państwo Podziemne, które działało w latach 1939–1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. Kierowane było przez władze RP na uchodźstwie: prezydenta, rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa.

Podziemnym parlamentem, reprezentującym największe stronnictwa polityczne: Stronnictwo Ludowe, Polską Partię Socjalistyczną, Stronnictwo Narodowe oraz Stronnictwo Pracy, był w latach 1940-1943 Polityczny Komitet Porozumiewawczy, od 1943 do 1944 r. Krajowa Rada Polityczna, a od 1944 r. do końca wojny - Rada Jedności Narodowej.

Sejm w 1998 roku ustanowił 27 września Dniem Polskiego Państwa Podziemnego.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

„Nie boję się, niech oni się boją” – wystawa o Alesiu Bialackim w Senacie

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska otworzyła wystawę „Nie boję się, niech oni się boją”, poświęconą życiu i działalności laureata Pokojowej Nagrody Nobla, białoruskiego obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego.

Prace w komisjach senackich – 8 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Klimatu i Środowiska, Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Praw Człowieka i Praworządności, Sportu, Edukacji, Petycji.

Narodowy Dzień Zwycięstwa

8 maja, w rocznicę zakończenia II wojny światowej, pamiętamy o wszystkich jej ofiarach.