Narzędzia:

29 kwietnia 2003 r.

29.04.2003

Podczas posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu kandydatem komisji na członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji został prof. Tomasz Goban-Klas. W tajnym głosowaniu wzięło udział 6 senatorów, którzy jednogłośnie opowiedzieli się za jego kandydaturą.

Wcześniej kandydat zaprezentował siebie i odpowiadał na pytania senatorów. "Nie widzę wielkiego zła w upolitycznieniu Krajowej Rady. Grzechem byłoby jej upartyjnienie" - powiedział m.in. Dodał, że sam jest bezpartyjny, choć rekomenduje go SLD. Zapewnił, że oznacza to, iż patrzy na świat "z pewną wrażliwością społeczną", ale na pewno nie będzie się kierował interesem partii.

Pytany o pogląd na cenzurę, T. Goban-Klas powiedział, że nie ma ona racji bytu, ale media powinny narzucić sobie pewne ograniczenia. Jego zdaniem, całkowita swoboda i zasada, że mogą pokazać wszystko, nie jest dobra. Tłumaczył, że np. nie można pokazywać obrazów nasyconych przemocą czy erotyzmem przed godziną 23. Przypomniał, że Unia Europejska w takim wypadku nakazuje interwencję.

W T. Goban-Klasa, wzmocnienie mediów publicznych jest konieczne, ponieważ potrzeba wielu programów "misyjnych". Profesor podkreślił, że słabością telewizji publicznej jest brak kanałów tematycznych.

Urodzony w 1942 roku prof. T. Goban-Klas jest kierownikiem Katedry Komunikowania i Mediów Społecznych Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W latach 1968-1972 był adiunktem Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, sekretarzem naukowym Ośrodka Badań Prasoznawczych (1972-1986), docentem i profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W latach 1990-1995 był profesorem gościnnym Instytutu Studiów Europejskich w Wiedniu, a w 1997 r. dyrektorem Polish Academic Information Center i profesorem New York State University w Buffalo. T. Goban-Klas był też stypendystą paryskiej Sorbony (1971-1972), otrzymał stypendium Fulbrighta w Stanford University (1975-1976), University of Southern California (1986-1987), Korea Foundation (1994). Obecnie jest wiceministrem edukacji narodowej i sportu.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa