Narzędzia:

29 października 2002 r.

29.10.2002

Podczas posiedzenia Komisji Nauki, Edukacji i Sportu zaprezentowano raport Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) o rozwoju społecznym: "Polska w drodze do globalnego społeczeństwa informacyjnego", w części dotyczącej edukacji. Zapoznano się także ze stanem przygotowań oświaty i szkolnictwa wyższego do społeczeństwa informacyjnego.

Wyniki raportu zaprezentowali Wojciech Cellary i Witold Abramowicz z Katedry Technologii Informacyjnych Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, odnosząc się przede wszystkim do problemów związanych z informatyzacją oświaty.

Omawiany raport jest poświęcony wyzwaniom i zagrożeniom, jakie stają przed Polską w drodze do globalnego społeczeństwa informacyjnego. Autorzy raportu szukali odpowiedzi na pytanie, jakich przemian jakościowych należy oczekiwać ze względu na żywiołowy rozwój technik informacyjnych i komunikacyjnych, a także w jaki sposób wpłyną one na jakość życia ludzi oraz ich możliwości życiowe. Raport dotyczy pięciu wielkich powiązanych ze sobą dziedzin: gospodarki, pracy, społeczeństwa, kultury i edukacji.

Ze względu na gwałtowny i stały postęp naukowo-techniczny ze wszystkimi jego konsekwencjami w społeczeństwie informacyjnym konieczne będzie uczenie się przez całe życie. Uważa się że co 5-10 lat konieczna będzie zmiana zawodu. Nowy system edukacyjny będzie wymagał szerokiego zastosowania technik informatyczno-telekomunikacyjnych.

Jak stwierdzono, najważniejszym wyzwaniem na drodze do globalnego społeczeństwa informacyjnego stającego przed państwem będzie głęboka przebudowa systemu edukacyjnego.

W odbytej dyskusji głos zabierali m.in. wiceminister edukacji narodowej i sportu Tomasz Goban-Klas, dyrektor Wydziału Informatyzacji w MENiS Krzysztof Święcicki, dyrektor Departamentu Promocji Społecznej i Informatyzacji w KBN Zygmunt Danek oraz wojewódzcy kuratorzy oświaty Stanisław Łopatowski (dolnośląski), Jerzy Kotlęga (pomorski) i Franciszek Minor (opolski).

Na zakończenie posiedzenia przewodniczący Komisji Nauki i Edukacji Narodowej senator Marian Żenkiewicz powołał zespół do przygotowania stanowiska komisji w sprawie informatyzacji w obszarze oświaty, edukacji, szkolnictwa wyższego i nauki. W skład zespołu weszli senatorowie Grażyna Staniszewska, Adam Gierek, Edmund Wittbrodt i M. Żenkiewicz.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.