Narzędzia:

26 września 2002 r.

26.09.2002

Po rozpatrzeniu ustawy o ratyfikacji Europejskiej konwencji o koprodukcji filmowej, sporządzonej w Strasburgu dnia 2 października 1992 r., Komisja Kultury i Środków Przekazu opowiedziała się za jej przyjęciem bez poprawek. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży Izbie senator Ryszard Sławiński.

Konwencja stanowi wspólną podstawę prawną w dziedzinie kinematografii oraz określa stosunki między państwami zaangażowanymi w wielostronne koprodukcje filmowe. Reguły te mają zastosowanie do koprodukcji, w których uczestniczą przynajmniej trzy podmioty z różnych państw.

Konwencja definiuje status koprodukcji wielostronnej, określa prawa koproducentów i proporcje wkładów każdego z nich. Stanowi ona narzędzie rozwoju i promocji koprodukcji filmowej w Europie. Jej tekst powstał w Strasburgu w 1992 roku, pod egidą Rady Europy.

Podczas posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu dyskutowano także nad nowelizacją prawa autorskiego. Uchwalona przez Sejm nowelizacja dostosowuje prawo polskie do prawa unijnego.

W tej części posiedzenia uczestniczyli przedstawiciele operatorów sieci kablowych.

Dyskusję zdominowała sprawa likwidacji w nowelizacji tzw. licencji ustawowej, zgodnie z którą operatorzy sieci kablowych mogli bez odrębnej umowy rozpowszechniać w sieciach kablowych utwory nadawane przez radia i telewizje, jeśli były one nadawane równocześnie i bez zmian. Wykreślenie zapisu o licencji ustawowej oznacza w praktyce, że od chwili wejścia w życie ustawy (tj. od 1 stycznia 2003) operatorzy będą musieli zawierać umowy z organizacjami zbiorowego zarządzania na wyemitowanie każdego programu.

Operatorzy nie sprzeciwiają się samej likwidacji licencji, chcą jednak, by nowe przepisy obowiązywały od stycznia 2004.

"Jest kilkuset operatorów sieci kablowych, z których każdy transmituje kilkadziesiąt programów. Samych organizacji zbiorowego zarządzania mamy kilkanaście, trzeba by więc zawrzeć tysiące umów. Do 1 stycznia 2003 jest to niemożliwe. Staniemy przed wyborem zaprzestania emisji tych programów lub działania niezgodnie z prawem" - przekonywał Tomasz Węgrzyński z Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Komunikacji Kablowej.

W dyskusji przedstawiciele Ministerstwa Kultury zgodzili się na przedłużenie do 1 lipca 2003 roku terminu wprowadzenia w życie nowych przepisów.

Na zakończenie ustalono, że Komisja Kultury i Środków Przekazu będzie kontynuować rozpatrywanie nowelizacji prawa autorskiego na kolejnym posiedzeniu, 30 września br.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.