Narzędzia:

25 września 2002 r.

25.09.2002

Senatorowie z Komisji Kultury i Środków Przekazu wysłuchali informacji ministra kultury o przewidywanych zmianach legislacyjnych oraz bieżących pracach resortu.

Podczas posiedzenia minister Waldemar Dąbrowski stwierdził, że wprowadzenie w życie ustawy o kinematografii to jedna z najpilniejszych prac resortu.

Wśród priorytetów resortu W. Dąbrowski wymienił również promocję czytelnictwa i książki, utworzenie Muzeum Sztuki Współczesnej, edukację kulturalną, kreowanie wykorzystania zabytków do przyciągania turystów oraz utworzenie programów edukujących menedżerów kultury w dziedzinie integracji europejskiej.

Minister kultury zamierza w projekcie ustawy o kinematografii zamieścić zapis, który mówiłby o dodatkowych kwotach przeznaczanych na filmy, uzyskanych ze sprzedaży nośników, m.in. kaset wideo czy płyt DVD.

Ponadto minister W. Dąbrowski postuluje wyłączenie spraw dotyczących kina poza urząd ministerstwa. Za konieczne i pilne uważa powołanie Instytutu Filmu Polskiego, który zająłby się selekcją projektów producenckich, upowszechnianiem kultury filmowej i promocją polskiego filmu za granicą. Za niezbędne uważa także "wydobycie z zapaści" Filmoteki Narodowej.

Podczas posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu W. Dąbrowski zapowiedział również powołanie publiczno-prywatnej fundacji, która zajmowałaby się debiutami filmowymi. "Może powstanie ona już od nowego roku. Prace są zaawansowane" - powiedział.

Zdaniem ministra kultury, przemysł filmowy w Polsce praktycznie nie istnieje, dlatego tak pilna jest chociażby ratyfikacja znajdującego się obecnie w Sejmie traktatu o koprodukcji filmowej.

Minister W. Dąbrowski zaproponował także sprywatyzowanie wytwórni filmowych. Dochody uzyskane w ten sposób służyłyby jako podstawa do założenia Instytutu Sztuki Filmowej. Jak stwierdził, Polsce potrzebna jest jedna dobra wytwórnia, która mogłaby powstać na przykład na bazie Wytwórni Filmów Fabularnych na Chełmskiej w Warszawie.

W. Dąbrowski podnosił też kwestię braku Muzeum Sztuki Współczesnej. Chciałby, aby w Polsce powstało 16 centrów, w których ta sztuka będzie prezentowana. Proponuje, aby umieścić je w obiektach postindustrialnych - starych fabrykach, elektrowniach, kotłowniach.

W trakcie posiedzenia minister stwierdził, że jest gotów w ramach popularyzacji literatury wyposażyć każdą rodzinę z dzieckiem w 6 książek należących do kanonu literatury światowej.

Szef resortu pozytywnie ocenił skalę sponsoringu w dziedzinie kultury. "Mamy tu już zaawansowany proces. Udział sponsorów w rynku kultury wynosi około 260 mln zł rocznie. Można więc powiedzieć, że jedną czwartą odpowiedzialności za los kultury narodowej przejęli przedsiębiorcy" - dodał.

Minister W. Dąbrowski przedstawił kłopoty resortu z długo oczekiwaną przez środowisko ustawą o prowadzeniu i organizowaniu działalności kulturalnej. Projekt tej ustawy, opracowany jeszcze za rządów Andrzeja Celińskiego, nie został zaakceptowany podczas uzgodnień międzyresortowych.

"W tej sytuacji będziemy musieli startować od początku. Zastanawiam się nad rozdzieleniem tej ustawy na dwa osobne akty -o instytucjach narodowych i działalności kulturalnej" - powiedział W. Dąbrowski.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa