Narzędzia:

3 września 2002 r.

03.09.2002

Na swoim posiedzeniu zebrała się Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Senatorowie wysłuchali informacji wiceminister Ireny Ożóg, która przedstawiła zmiany wprowadzone przez Sejm. Zapoznano się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Projekt nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych i osób prawnych wprowadza m.in. kredyt podatkowy. Proponowane rozwiązanie stwarza nowo powstającym firmom możliwość niepłacenia podatków w drugim roku działania, a następnie spłacania tych zaległości przez pięć kolejnych lat. Przyjęta regulacja ma na celu zaktywizowanie małych przedsiębiorców (zatrudniających jednak nie mniej niż pięciu pracowników), którzy rozpoczną działalność po wejściu w życie ustawy. W myśl nowelizacji, której celem jest także ograniczenie bezrobocia, pracodawca w zamian za prawo skorzystania z kredytu zobowiązany jest do utrzymania zatrudnienia.

Rozpatrywany projekt zmiany ustawy o podatku CIT poszerza m.in. zakres możliwości zaliczania przez banki rezerw celowych do kosztów uzyskania przychodów oraz umożliwia przedsiębiorstwom objętym programem restrukturyzacyjnym odliczenie od podstawy opodatkowania części umorzonych, "straconych" kredytów

Podatnicy, którzy będą chcieli skorzystać z kredytu podatkowego, a są płatnikami PIT i CIT, zostaną zwolnieni z obowiązku comiesięcznego składania deklaracji i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Dla podatników korzystających z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych a chcących skorzystać z kredytu podatkowego wprowadzono możliwość niewpłacania comiesięcznego ryczałtu i zapłaty tego podatku w terminie złożenia zeznania.

W dyskusji rozpatrywana nowelizacja ustaw podatkowych nie wzbudziła kontrowersji. W głosowaniu ustawa sejmowa uzyskała akceptację Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży Izbie senator Jerzy Markowski.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia komisji rozpatrzono ustawę o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców oraz o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.

Rozwiązania przyjęte w ustawie omówiła wiceminister finansów Irena Ożóg. Swoją opinię przedstawiło także biuro legislacyjne.

Ustawa, która była pilnym projektem rządowym, ma na celu oddłużenie przedsiębiorstw w zakresie należności publicznoprawnych znanych oraz należności samodzielnie ujawnionych przez przedsiębiorców. Celem oddłużenia jest poprawa sytuacji przedsiębiorstw, w tym przywrócenie płynności finansowej, zdolności kredytowej, stworzenie warunków dla stabilizacji i rozwoju przedsiębiorstw, przywrócenie długookresowej zdolności konkurowania na rynku, a tym samym wzrost zatrudnienia.

W głosowaniu komisja poparła przedstawiony projekt i postanowiła zarekomendować Senatowi jego przyjęcie bez poprawek. Na sprawozdawcę wybrano senatora J. Markowskiego.

Wprowadzenie jednej poprawki komisja zaproponowała natomiast do ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł.

W tym punkcie zapoznano się z informacją wiceministra finansów Ryszarda Michalskiego oraz z opinią biura legislacyjnego.

Rozpatrywana nowelizacja podyktowana była koniecznością pełniejszego zagwarantowania skuteczniejszej walki z procederem prania pieniędzy, przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu oraz uwzględnienia zmian w ustawodawstwie, jakie nastąpiły po uchwaleniu ustawy.

Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży w imieniu komisji senator J. Markowski.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa