Narzędzia:

14 czerwca 2002 r.

14.06.2002

Komisja Skarbu Państwa i Infrastruktury rozpatrzyła na swym posiedzeniu ustawę - Prawo lotnicze.

Senatorowie wysłuchali obszernego sprawozdanie posła sprawozdawcy Bogusława Liberadzkiego z przebiegu prac sejmowych. Założenia ustawy referowali oraz udzielali szczegółowych wyjaśnień wiceminister infrastruktury Andrzej Piłat oraz dyrektor departamentu prawnego Danuta Tyszkiewicz. Ponadto w posiedzeniu komisji wzięli udział przedstawiciele Polskich Linii Lotniczych LOT SA oraz PP "Porty Lotnicze", a także płk Władysław Staroń z Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Opinię na temat ustawy przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Ustawa ma zastąpić dotychczas obowiązującą regulację z 1962 roku. Jej zapisy zmierzają m.in. do ułatwienia zakładania prywatnych firm lotniczych zajmujących się przewozami i obsługą lotnisk. Przewiduje również, że lotniska będą mogły być zakładane przez podmioty gospodarcze, organy administracji publicznej i stowarzyszenia. Zmienia strukturę organizacyjną lotnictwa cywilnego.

Na mocy ustawy powstanie Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC), który będzie miał kompetencje Departamentu Lotnictwa Cywilnego i Głównego Inspektoratu Lotnictwa Cywilnego. Urząd ma mieć status urzędu centralnego, a jego prezesa ma powoływać premier, na wniosek szefa resortu transportu.

Zgodnie z ustawą piloci mogą wykonywać ten zawód do 65. roku życia. Po ukończeniu 60 lat nie będą mogli latać na rejsach międzynarodowych, chyba że są członkami wieloosobowej załogi albo jedynym członkiem, który przekroczył ten wiek.

Ustawa przewiduje również, że zwolnione z konieczności uzyskania koncesji na przewóz lotniczy mają zostać podmioty, które wykonują takie przewozy samolotami o masie powyżej 10 ton, ale mające mniej niż 20 miejsc pasażerskich. Wszyscy przewoźnicy będą musieli jednak otrzymać odpowiednie certyfikaty.

Uchwalenie nowego prawa lotniczego wynika z konieczności dostosowania ustawodawstwa do norm Unii Europejskiej. Jest to jeden z warunków zamknięcia negocjacji między Polską a UE w rozdziale "Transport".

W dyskusji wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy - Prawo lotnicze zgłosili senatorowie Jerzy Suchański i Marian Noga. Sugestie wprowadzenia zmian składali przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i BBN.

W kolejnych głosowaniach Komisja Skarbu Państwa i Infrastruktury postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 22 poprawek do ustawy - Prawo lotnicze. Całość ustawy w raz z poprawkami przyjęto jednomyślnie - 8 głosami.

Ustalono, ze stanowisko komisji na posiedzeniu plenarnym przedstawi senator Marian Noga.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.