Narzędzia:

1 kwietnia 2008 r.

01.04.2008

1 kwietnia 2008 r. została powołana Rada do spraw Polaków na Wschodzie na podstawie art. 9 ust.1 ustawy z 7 września 2007 r. o Karcie Polaka. Rada stanowić będzie kolegialny organ odwoławczy od decyzji konsulów w sprawach o wydanie Karty Polaka. Szczegółowy tryb organizacji i obsługi rady określają rozporządzenia prezesa Rady Ministrów. Obsługę administracyjną i kancelaryjną rady zapewnia KPRM.

W skład rady, zgodnie z art. 10 ust 1 i 2 ww. ustawy, powołane zostały przez prezesa Rady Ministrów osoby wyróżniające się wiedzą i doświadczeniem z zakresu spraw dotyczących Polonii i Polaków za granicą. Kadencja członków rady wynosi pięć lat.

W skład rady powołane zostały następujące osoby:

  • Robert Baran - dyrektor Biura Ministra MSWiA, w latach 2001-2007 dyrektor Departamentu Legalizacji Pobytu i Wykazu Cudzoziemców w Urzędzie Repatriacji i Cudzoziemców, gdzie odpowiadał m.in. za prowadzenie postępowań odwoławczych w sprawach dotyczących legalizacji pobytu cudzoziemców; wykształcenie prawnicze.
  • Michał Frączkiewicz - radca szefa KPRM w Departamencie Prawnym, osoba odpowiedzialna za przygotowanie i wdrażanie ustawy o Karcie Polaka w KPRM; wykształcenie prawnicze.
  • Artur Kozłowski - dyrektor Biura Polonijnego Kancelarii Senatu, sekretarz Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy marszałku Senatu, w latach 1999-2004 wicedyrektor Departamentu Repatriacji i Obywatelstwa w MSWiA/URiC; wykształcenie prawnicze.
  • Małgorzata Krasuska - pracownik Departamentu Współpracy Międzynarodowej w MEN, były zastępca dyrektora Departamentu Kształcenia Ogólnego i Specjalnego MEN nadzorujący sprawy polonijne, były nauczyciel polonijny; filolog polski.
  • Marzena Krulak - naczelnik Wydziału Prawnego w Departamencie Konsularnym i Polonii MSZ, wieloletni pracownik MSZ, konsul; wykształcenie prawnicze.
  • Anna Luboińska-Rutkiewicz - przewodnicząca Rady ds. Uchodźców i jej członkini w ubiegłej kadencji, pracownik Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, były doradca ds. prawnych w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka; radca prawny.

Zgodnie z par. 2 ust. 1 rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie organizacji wewnętrznej i zasad funkcjonowania Rady do spraw Polaków na Wschodzie rada wybierze przewodniczącego na pierwszym posiedzeniu spośród swojego składu.

Ustawa o Karcie Polaka weszła w życie 29 marca br. Będą mogli ubiegać się o nią Polacy zamieszkali za wschodnią granicą Polski. Karta dotyczy obywateli 15 państw. Będzie przyznawana przez konsulów, a organem odwoławczym od decyzji konsulów stanie się Rada ds. Polaków na Wschodzie. Karta Polaka Ma być ważna przez 10 lat od momentu jej przyznania i może być przedłużana na wniosek zainteresowanego. Karty będą drukowane w Warszawie i przesyłane do konsulatów.

Karta Polaka wprowadza ułatwienia i przywileje dla Polaków, zamieszkałych na Wschodzie, gdyż nie jest tam uznawane podwójne obywatelstwo. Karta umożliwia m.in. refundację wizy schengenowskiej, dostęp do polskich szkół i uczelni oraz ułatwienia w uzyskiwaniu stypendiów, a także podejmowanie pracy i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie