Narzędzia:

17–18 listopada 2007 r.

17.11.2007

W dniach 17 i 18 listopada 2007 r. delegacja Senatu RP pod przewodnictwem marszałka Bogdana Borusewicza złożyła oficjalną wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W skład delegacji wchodzili senatorowie: Piotr Ł.J. Andrzejewski – przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu, Tomasz Misiak – przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej, Władysław Sidorowicz – przewodniczący Komisji Zdrowia, Stanisław Kogut – członek Komisji Polityki Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisji Gospodarki Narodowej, a także Andrzej Owczarek – członek Komisji Gospodarki Narodowej.

W Dubaju delegacja Senatu wzięła udział w przedsięwzięciu promującym Polskę w ZEA pod nazwą Polish Business Days. W ramach polskich dni zaprezentowano polską wystawę narodową, odbyło się polsko-arabskie forum gospodarcze oraz promowano polską kulturę.

Na wystawie przedstawiono polskie firmy reprezentujące różne dziedziny gospodarki, pokazano możliwości współpracy handlowo-inwestycyjnej nie tylko z ZEA, ale z całym Bliskim Wschodem. W programie forum znalazły się spotkania i dyskusje na temat energetyki, zasobów naturalnych, inwestycji, zdrowia, medycyny, turystyki, współpracy gospodarczej w Polsce i krajach arabskich.

Otwierając polsko-arabskie forum gospodarcze oraz polską wystawę narodową, marszałek B. Borusewicz podkreślił, że Dni Polskiego Biznesu w Dubaju są jednym z najważniejszych wydarzeń promocyjnych, jakie w ostatnich latach zostały zorganizowane za granicą i największą prezentacją polskiej gospodarki w tym rejonie świata. Na wystawie i podczas forum przedstawiono oferty 100 polskich firm. Zdaniem marszałka, Zjednoczone Emiraty Arabskie to miejsce, do którego trzeba przyjeżdżać, prezentować swoją ofertę handlową i szukać kontaktów, zwłaszcza gospodarczych. "Widzimy, jak szybko rozwijają się Emiraty Arabskie, jaki tu jest boom budowlany, jaki chłonny i dynamiczny rynek" – mówił B. Borusewicz. Podkreślił, że będzie to bardzo dobre miejsce początku ekspansji na cały obszar krajów arabskich.

Polska jest jednym z największych partnerów handlowych Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Europie Środkowej. Obroty handlowe w 2006 roku wyniosły około 300 mln dolarów.

Podczas wizyty w Dubaju marszałek B. Borusewicz spotkał się także z przewodniczącym Federalnej Rady Narodowej Abdulazizem Abdullahem Al-Ghurairem. Było to pierwsze spotkanie z przedstawicielami parlamentu ZEA. Senatorowie przekonywali polityków arabskich do inwestowania w Polsce i do zorganizowania w Warszawie wspólnego forum gospodarczego, poświęconego głównie inwestycjom w nieruchomości. Rozmawiano także o potrzebie otwarcia ambasady Emiratów Arabskich w Warszawie i kwestiach wizowych.

Marszałek B. Borusewicz odwiedził także polską szkołę w Dubaju, gdzie spotkał się z mieszkającymi i pracującymi tam Polakami. Do polskiej szkoły uczęszcza około 50 uczniów, w większości są to dzieci rodziców przebywających na kontraktach. W szkole uzupełniają one wiedzę wymaganą w polskim systemie edukacji. Marszałek Senatu podczas tego spotkania wyraził przekonanie, że wszyscy, którzy dziś przebywają poza granicami kraju, wrócą do Ojczyzny. "Wiem, że jesteście tą młodą emigracją, która wyjechała do pracy, i wiem, że wrócicie do kraju. Na pewno kraj na was czeka" – powiedział marszałek Senatu. Jak podkreślił, cieszy się, że dzieci i młodzież mają możliwość uzupełniania swojego wykształcenia w polskiej szkole, według polskiego systemu nauczania.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie