Narzędzia:

29 września 2007 r.

29.09.2007

29 września 2007 r. w Senacie odbyło się spotkanie z okazji 30. rocznicy wydania pierwszego numeru podziemnego pisma "Robotnik", wydawanego przez działaczy KOR i skierowanego do robotników. Zdaniem marszałka Bogdana Borusewicza, "Robotnik" był nie tylko pismem informacyjnym, ale też kształtującym świadomość Polaków.

W Senacie spotkali się ludzie związani z pismem, z Komitetem Obrony Robotników, a także historycy. W "Robotniku" pisali m.in.: Jerzy Andrzejewski, Stanisław Barańczak, Jerzy Bocheński, Bogdan Borusewicz, Kazimierz Brandys, Leopold Gierek, Zbigniew Herbert, Jan Lityński, Adam Michnik, Marek Nowakowski, Witold Łuczywo. W opinii wielu historyków, pismo odegrało kluczową rolę w zjednoczeniu środowisk robotniczych i inteligenckich przeciwko władzom PRL.

Według Henryka Wujca, jednego z założycieli pisma, inteligencja szukała sposobu, by podjąć walkę z PRL-owskim systemem i wygrać ją. Postanowiono dążyć do tego celu wspólnie z robotnikami. Stąd narodziła się idea utworzenia pisma redagowanego przez inteligencję, a skierowanego do robotników.

W piśmie ukazywały się teksty o prawach obywatelskich, pracowniczych, o prawie do tworzenia wolnych związków zawodowych, a także artykuły pokazujące prawdziwą historię Polski.

W opinii B. Borusewicza, integrująca rola "Robotnika" polegała na tym, że informacje, np. o wydarzeniach w Ursusie, mogli czytać robotnicy w całym kraju, uczestnicy tych wydarzeń mogli czytać sami o sobie.

"Robotnik" ukazywał się od września 1977 r. do stanu wojennego. Przez cztery lata wyszło 80 numerów pisma.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie