Narzędzia:

14 września 2007 r.

14.09.2007

14 września 2007 r. wizytę w Senacie RP złożył premier Socjalistycznej Republiki Wietnamu Nguyen Tan Dung wraz z delegacją. Gości przyjął marszałek Bogdan Borusewicz.

Marszałek podkreślił, że stosunki polsko-wietnamskie układają się dobrze. Spośród krajów Azji Południowo-Wschodniej Wietnam jest państwem, z którym Polska najdłużej utrzymuje stosunki dyplomatyczne. Marszałek B. Borusewicz zaznaczył, że dobrze rozwija się współpraca gospodarcza - stale rosną obroty handlowe między obu krajami.

W opinii premiera Nguyena Tan Dunga, Polskę i Wietnam łączą tradycyjne relacje przyjaźni i współpracy, mimo że w każdym z państw zdarzały się wzloty i upadki w ciągu 6 dekad wzajemnych stosunków. Premier podkreślił, że celem jego wizyty w Polsce jest rozwijanie i wzmacnianie współpracy na wszystkich płaszczyznach. Premier pogratulował Polsce sukcesów gospodarczych i przystąpienia do Unii Europejskiej. Podziękował narodowi polskiemu za wsparcie w czasach walki o niepodległość Wietnamu, a później w odbudowie kraju oraz za opiekę nad Wietnamczykami żyjącymi obecnie w Polsce.

Marszałek B. Borusewicz zaznaczył, że Polska przeszła olbrzymie przeobrażenia społeczne i gospodarcze, weszła na drogę demokracji i gospodarki wolnorynkowej. Te zmiany dokonały się pokojowo i pchnęły Polskę na dobre tory - powiedział marszałek. Wyraził zadowolenie, że Wietnam się rozwija i jest liczącym się krajem w Azji Południowo-Wschodniej. Jednocześnie marszałek zaznaczył, że zaniepokojenie budzi niewystarczający zakres swobód obywatelskich. Marszałek upomniał się o więźniów politycznych Wietnamu: katolickiego księdza Tadeusza Nguyen Van Ly, buddyjskiego mnicha Thicha Quanga Do, młodych liderów demokratycznej opozycji, którzy zostali skazani w lutym br. na kilkuletnie więzienie - panią Le Thi Cong Nhan, pana Nguyen Van Dai. W opinii marszałka, ta kwestia utrudnia stosunki polityczne. Marszałek podkreślił, że sam był kiedyś więźniem politycznym, a teraz jest marszałkiem Senatu.

Premier powiedział, że 85 milionów Wietnamczyków nieustannie dąży do wolności. Zaznaczył, że w Wietnamie nie ma więźniów politycznych, są tylko osoby ukarane za nieprzestrzeganie prawa. Podkreślił, że jeśli Polska przyjmie panią Le Thi Cong Nhan, to może ona zamieszkać w Polsce.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bundesratu

Podczas spotkania Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bilateralnej Bundesratu rozmawiano m.in. o możliwościach rozwoju współpracy transgranicznej na poziomie regionalnym, naukowej i w dziedzinie rolnictwa.

Spotkanie Komisji Spraw Zagranicznych z wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy

Komisja Spraw Zagranicznych spotkała się z pierwszym wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy Andrijem Sybihą.

Zebranie konstytuujące Polskiej Sekcji Stowarzyszonej APF

Senator Kazimierz Michał Ujazdowski będzie pełnił funkcję przewodniczącego Polskiej Sekcji Stowarzyszonej Zgromadzenia Parlamentarnego Frankofonii (APF).