Narzędzia:

30 sierpnia 2007 r.

30.08.2007

30 sierpnia 2007 r. w Szczecinie odbyły się uroczyste obchody 27. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W obchodach uczestniczył wicemarszałek Senatu Maciej Płażyński.

Główne uroczystości odbyły się przed bramą główną Stoczni Szczecińskiej Nowa, dawnej stoczni im. Adolfa Warskiego, gdzie doszło do podpisania historycznego porozumienia.

Przemawiając podczas uroczystości, prezydent L. Kaczyński mówił o znaczeniu niepodległościowego zrywu z 1980 roku oraz o potrzebie pamięci o wydarzeniach w Szczecinie. Prezydent stwierdził, że 27 lat temu Polacy zdali egzamin dojrzałości i doprowadzili do wielkiej, pokojowej, bezkrwawej, ale bardzo skutecznej rewolucji. W jej wyniku powstała "Solidarność", która na zawsze zmieniła Polskę. Prezydent podkreślił, że "Solidarność" była ruchem bez precedensu w historii Europy, całkowicie spontanicznym i oddolnym. "Społeczeństwo zorganizowało się przeciwko totalitarnej władzy, przeciwko władzy, która odbierała prawo do wolności osobistej" - powiedział L. Kaczyński.

Prezydent zwrócił uwagę, że "Solidarność" to nie był tylko związek zawodowy, to był również wielki ruch społeczny, "który zajął się wszystkimi najistotniejszymi sprawami kraju, który Polskę nieodwracalnie zmienił".

Podczas uroczystości prezydent odznaczył wysokimi odznaczeniami państwowymi za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce: Ryszarda Borkowskiego, pośmiertnie Stefana Draguna, Arkadiusza Adamka, Jana Brzychczego i Władysława Diakuna.

Prezydent wręczył także ordery za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Konradowi Spycharczykowi i Antoniemu Rogowskiemu.

Zgromadzeni przed stocznią odmówili poprowadzoną przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego abpa Zygmunta Kamińskiego modlitwę Anioł Pański.

Hołd uczestnikom tamtych wydarzeń złożyli w Szczecinie m.in. parlamentarzyści, pracownicy szczecińskich przedsiębiorstw, delegacje zakładów pracy z innych regionów Polski, przedstawiciele związków zawodowych z całego kraju, stowarzyszeń kombatanckich oraz władz miast i regionu.

Po uroczystości pod stoczniową bramą jej uczestnicy przeszli szlakiem stoczniowców z 1970 r. na plac Solidarności pod pomnik Ofiar Grudnia 1970, gdzie także złożono kwiaty i wieńce.

Szczecińskie uroczystości zakończy msza św. w tamtejszej Bazylice Archikatedralnej.

18 sierpnia 1980 r. powstał w Szczecinie Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, na czele którego stanął Marian Jurczyk, uczestnik strajków przełomu lat 1970-71.

W mieście i województwie, podczas 13 sierpniowych dni, strajkowało około 200 zakładów. MKS sformułował 36 postulatów. Ich idea została zawarta w porozumieniu, którego sygnatariuszem ze strony MKS był m.in. M. Jurczyk. Stronę rządową reprezentował ówczesny wicepremier Kazimierz Barcikowski. Porozumienie podpisano 30 sierpnia, dzień wcześniej niż w Gdańsku.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie