Narzędzia:

15 sierpnia 2007 r.

15.08.2007

15 sierpnia 2007 r. odbyły się uroczyste obchody święta Wojska Polskiego. Podczas uroczystości w Warszawie Senat reprezentowali senatorowie Ewa Tomaszewska i Ludwik Zalewski.

Mszę św. w intencji Ojczyzny w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawił biskup polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Tadeusz Płoski, który zaapelował, by nie zapominać "Cudu nad Wisłą". Biskup przypominał, że "było to wielkie zwycięstwo wojsk polskich, tak wielkie, że nie dało się tego wytłumaczyć w sposób naturalny".

Na dziedzińcu Belwederu prezydent Lech Kaczyński wręczył nominacje generalskie. Podczas uroczystości prezydent zapowiedział, że siły zbrojne będą wzmacniane w miarę rozwoju gospodarczego Polski. Podkreślił, że pomimo długiego okresu pokoju Polska musi się angażować w misje poza granicami kraju w obronie pokoju, stabilizacji, a w wielu wypadkach w walce z terroryzmem, który jest realnym zagrożeniem. L. Kaczyński zapowiedział, że do Sejmu trafi projekt ustawy o korpusie weteranów.

Następnie odbyła się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Przemawiając podczas uroczystości, prezydent podkreślił, że walka polityczna nie może się toczyć kosztem interesu narodowego. W 87. rocznicę Bitwy Warszawskiej przypomniał, że w 1920 roku "na podziały ideologiczne nakładały się podziały wynikające z wyborów, ale w tych dramatycznych dla narodu polskiego dniach wszyscy się porozumieli". "Naturą demokracji jest ścieranie się poglądów, interesów, pewien konflikt, ale nad konfliktem musi stać miłość do ojczyzny; walka polityczna nie może się toczyć kosztem interesu narodowego" - powiedział.

Podczas uroczystości minutą ciszy uczczono pamięć ppor. Łukasza Kurowskiego, który 14 sierpnia zginął w Afganistanie.

W Alejach Ujazdowskich odbyła się pierwsza od wielu lat defilada wojskowa z udziałem lotnictwa i ciężkiego sprzętu. Nad Belwederem przeleciały szkolne Iskry, śmigłowce bojowe i ratownicze oraz klucz samolotów odrzutowych. Od stołecznego placu Na Rozdrożu do pomnika Józefa Piłsudskiego, przed licznie zgromadzonymi warszawiakami, Alejami Ujazdowskimi przejechało niemal sto pojazdów i przeszło około tysiąca żołnierzy.

Konno przejechali kawalerzyści, przemaszerowali żołnierze w mundurach sił lądowych, powietrznych i morskich, orkiestra w barwnych strojach historycznych, reprezentanci szkół oficerskich, a także pododdział z 1. pułku artylerii w Belfort we Francji, który przybył z rewizytą po udziale polskich żołnierzy w defiladzie 14 lipca na Polach Elizejskich.

Przejechały pojazdy lekkie - samochody Skorpion i Humvee, oraz kilkudziesięciotonowe czołgi Leopard i Twardy, a także samobieżne armatohaubice, wyrzutnie rakiet, transportery Rosomak. Okoliczne ulice były pełne widzów - mieszkańców Warszawy i turystów przybyłych z pobliskiego festynu w Łazienkach, nagradzających żołnierzy oklaskami.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie