Narzędzia:

10 sierpnia 2007 r.

10.08.2007

10 sierpnia 2007 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie otwarto wystawę "Bibuła - od wolnego słowa do wolności", nad którą honorowy patronat objął marszałek Bogdan Borusewicz.

Marszałek B. Borusewicz w przekazanym liście podkreślił, że ideą przewodnią tej wystawy jest przypomnienie form oporu społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego w naszym kraju. Zaznaczył, iż jest przekonany, że pamięcią i kultywowaniem przeszłości współcześni dają wyraz wdzięczności za dokonania, które pozwoliły zmienić bieg historii nie tylko Polski. "To wspólna walka opozycji z <<Solidarnością>> na czele, o miejsce Polski wśród suwerennych narodów stworzyła etos solidarnościowy" - napisał marszałek Senatu.

Na wystawie, która obejmuje cały okres PRL - od lat 40. do wyborów roku 1989, zaprezentowano replikę celi, w której przetrzymywano więźniów politycznych, wyposażenie nielegalnych drukarni, prasę solidarnościową z lat 80. i przegląd wydawnictw podziemnych. Wśród eksponatów są m.in. plansze przedstawiające fragmenty konstytucji PRL dotyczące kontroli publikacji i widowisk, zdjęcia z protestów w 1970 i 1980 roku, replika tablicy z 21 postulatami strajkujących w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku oraz wydawnictwa kolportowane przez Niezależną Oficynę Wydawniczą NOW-a. Zwiedzający mogą obejrzeć filmy dokumentalne poświęcone organizacjom i wydawnictwom niezależnym.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie