Narzędzia:

2 sierpnia 2007 r.

02.08.2007

2 sierpnia 2007 r. wicemarszałek Maciej Płażyński wziął udział w odbywających się na terenie byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau uroczystościach związanych z 63. rocznicą likwidacji obozu romskiego "Zigeunerlager". W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. w komorze gazowej zgładzono tam prawie 3 tys. dzieci, kobiet i mężczyzn. Ogółem w Auschwitz Niemcy zgładzili ponad 20 tysięcy Romów spośród około 23 tysięcy deportowanych. 2 sierpnia jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów.

Uroczystość zgromadziła około 500 osób: byłych więźniów niemieckich obozów, europejskich Romów, a także dyplomatów akredytowanych w Polsce. Uczestniczył w niej także naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Pod pomnikiem upamiętniającym zagładę Romów na terenie byłego Zigeunerfamilienlager uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i oddali hołd pomordowanym.

Wicemarszałek Senatu Maciej Płażyński powiedział podczas uroczystości, że obowiązkiem współczesnych jest pamiętać o ofiarach.

"XX wiek to wiek tragedii holokaustu. Jeśli jest pytanie, co po latach powinniśmy wspólnie robić, jaki jest obowiązek nasz, instytucji państwowych, każdego - to jest pamiętać. Wtedy ich ofiara nie będzie daremną. Jeśli będziemy pamiętali, to będziemy wiedzieli, że nienawiść rasowa, religijna może prowadzić do takich wydarzeń, jakie tu miały miejsce, do holokaustu całych narodów. Mimo upływu lat ten obowiązek rośnie" - mówił M. Płażyński.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Janusz Kaczmarek w imieniu premiera Jarosława Kaczyńskiego przesłał list, w którym napisał między innymi, że "obowiązkiem moralny każdego z nas jest dawanie świadectwa o wszystkich okrucieństwach i ofiarach wojny. Musimy pamiętać o zagładzie Romów. (...) Rząd polski dokłada troski, by ta pamięć nie zaginęła, by kolejne pokolenia mieszkańców Rzeczpospolitej wiedziały, jak tragiczny los spotkał naszych romskich współobywateli".

Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce Roman Kwiatkowski powiedział, że obchody rocznicowe likwidacji obozu romskiego przypominają światu o zbrodni na tym narodzie, by pamięć o eksterminacji nigdy nie uległa zapomnieniu i była wiecznie żywa w świadomości społecznej.

Podczas uroczystości liderzy społeczności romskiej z sześciu europejskich krajów wystąpili z apelem do premiera Republiki Czeskiej Mirka Topolanka o doprowadzenie do godnego upamiętnienia Romów zgładzonych przez Niemców w obozie w Letach i stworzenia tam miejsca pamięci. Apel podpisali Romowie z Niemiec, Polski, Węgier, Słowacji, Republiki Czeskiej i Austrii. W dawnym obozie w czeskich Letach znajduje się świńska farma.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie