Narzędzia:

1 sierpnia 2007r.

01.08.2007

1 sierpnia 2007r., w 63. rocznicę powstania warszawskiego, cała Polska uczciła pamięć bohaterów - uczestników powstania, które było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Rozpoczęte 1 sierpnia 1944 roku, na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", miało w założeniach trwać kilka dni, tymczasem zakończyło się dopiero po 63 dniach ciężkich walk.

W stolicy uroczystości związane z rocznicą powstania warszawskiego rozpoczęły się 29 lipca z udziałem najwyższych władz państwowych i władz Miasta Stołecznego Warszawy. Prezydent Lech Kaczyński spotkał się tego dnia z powstańcami warszawskimi. Odbyła się też uroczystość nadania odznaczeń państwowych przez prezydenta RP. Senat na tym spotkaniu reprezentowała senator Ewa Tomaszewska.

30 lipca senatorowie E. Tomaszewska i Marek Rocki uczestniczyli w uroczystościach przy Kamieniu "Żołnierzom Żywiciela" na warszawskim Żoliborzu oraz we mszy świętej w intencji poległych żołnierzy "Żywiciela", odprawionej w kościele pod wezwaniem św. Stanisława Kostki.

31 lipca, w przeddzień rocznicy wybuchu powstania, odbyła się uroczysta msza polowa z udziałem przedstawicieli najwyższych władz, apel poległych i sesja rady miejskiej, na której nadano tytuły Honorowego Obywatela Warszawy. W tym roku wyróżnieni zostali: były prezydent Lech Wałęsa, były marszałek Sejmu Wiesław Chrzanowski, Irena Sendlerowa, żołnierze AK Janusz Brochowicz-Lewiński i Czesław Cywiński oraz twórca szczepionki przeciwko wirusowi polio prof. Hilary Koprowski.

We mszy świętej, odprawionej w intencji poległych powstańców na placu Krasińskich w Warszawie pod przewodnictwem prymasa Polski kardynała Józef Glempa, wzięli udział prezydent Lech Kaczyński, premier Jarosław Kaczyński, przedstawiciele parlamentu, powstańcy, żołnierze Armii Krajowej, przedstawiciele władz Warszawy, wojsko, harcerze oraz mieszkańcy stolicy. Senat reprezentowali marszałek Bogdan Borusewicz oraz senatorowie E. Tomaszewska i M. Rocki.

W homilii metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz powiedział, że powstanie warszawskie to jedna z najważniejszych dróg ku wolności warszawiaków i wszystkich Polaków.

Po nabożeństwie odbył się apel poległych, podczas którego prezydent L. Kaczyński powiedział, że pamięć o Powstaniu Warszawskim trzeba przywrócić historii Europy.

Prezydent podkreślił, że Armia Krajowa była "typowym przykładem armii obywatelskiej, która potrafiła stoczyć bitwę z przeważającymi siłami wroga".

1 sierpnia uroczystości związane z rocznicą wybuchu powstania warszawskiego rozpoczęły się przy pomniku "Mokotów Walczący - 1944". Wzięła w nich udział senator E. Tomaszewska.

W południe odbyła się uroczysta zmiana wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Ceremonię rozpoczęło odegranie hymnu narodowego. Następnie wieńce przed grobem złożyli przedstawiciele weteranów z prezesem Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniewem Ścibor-Rylskim na czele, a także premier Jarosław Kaczyński, marszałek B. Borusewicz, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Władysław Stasiak, ministrowie obrony narodowej i spraw zagranicznych Aleksander Szczygło i Anna Fotyga, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, szefowie urzędów i reprezentanci organizacji harcerskich.

Po uroczystości premier podkreślił, że Polska byłaby dzisiaj słabsza, gdyby nie powstanie warszawskie. "Jest w dziejach każdego narodu zespół takich wydarzeń, które tworzą dzieje narodowej chwały. W tym ciągu powstanie warszawskie jest największym zdarzeniem tego typu" - dodał J. Kaczyński.

Powstańcy, przedstawiciele prezydenta RP i władz stolicy oraz warszawiacy złożyli wieńce pod pomnikiem pierwszego dowódcy Armii Krajowej gen. Stefana Grota-Roweckiego w Warszawie, a także pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, na grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera" i w wielu innych miejscach upamiętniających wydarzenia sprzed 63 lat.

Kwiatami, zapaleniem zniczy, modlitwą oraz hymnem narodowym upamiętniono przed pomnikiem "Gloria Victis" na warszawskich Powązkach pamięć poległych powstańców warszawskich. Uroczystości przed pomnikiem rozpoczęły się punktualnie o godz. 17. Licznie zgromadzeni kombatanci, warszawiacy, harcerze, żołnierze oraz przedstawiciele władz w milczeniu wysłuchali syren upamiętniających rocznicę godziny "W", o której w 1944 roku rozpoczęto powstanie w stolicy. Kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała trzy salwy honorowe.

W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent Lech Kaczyński z małżonką, premier J. Kaczyński, marszałek B. Borusewicz, powstańcy i ich bliscy oraz przedstawiciele władz, wojska, harcerze i licznie zgromadzeni warszawiacy.

Ksiądz prałat Henryk Kietliński powiedział podczas modlitwy za powstańców, że "walką, krwią i krzyżami naznaczyli i wytyczyli drogi do Wolnej Polski". "Z ich bezgranicznego poświęcenia, wytrwałości, wierności i odwagi wzrosła, żyje i rozwija się nasza wolna i dumna ojczyzna".

Pod pomnikiem Polegli Niepokonani na warszawskiej Woli odbyła się modlitwa ekumeniczna w intencji poległych powstańców warszawskich i mieszkańców stolicy. Wieczorem na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej zapłonął ogień, który nie zgaśnie przez 63 dni - tyle, ile trwało powstanie.

Punktualnie o godzinie 17.00 63 lata od wybuchu Powstania Warszawskiego - na kilka minut rozległ się w stolicy i innych miastach dźwięk syren. W hołdzie uczestnikom powstania na chwilę zatrzymali się piesi i samochody.

Powstanie warszawskie było największym niepodległościowym zrywem Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Rozpoczęte 1 sierpnia 1944 roku, na rozkaz komendanta głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", miało w założeniach trwać kilka dni, tymczasem zakończyło się dopiero po 63 dniach walk. W zaciętych bojach poległo i zostało zamordowanych 18 tys. powstańców i około 180 tys. cywilów.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie