Narzędzia:

29 lipca 2007 r.

29.07.2007

29 lipca br. w Warszawie z udziałem najwyższych władz państwowych i Miasta Stołecznego Warszawy rozpoczęły się uroczyste obchody 63. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Prezydent Lech Kaczyński spotkał się tego dnia z powstańcami warszawskimi. Odbyła się też uroczystość nadania odznaczeń państwowych przez prezydenta RP. Senat RP na tym spotkaniu reprezentowała senator Ewa Tomaszewska.

30 lipca br. uroczystym apelem poległych oraz złożeniem wieńców pod pomnikiem Żołnierzy "Żywiciela" uczczono pamięć powstańców warszawskich, którzy zginęli w czasie walk na Żoliborzu, Bielanach, Marymoncie i w Kampinosie. W intencji poległych żołnierzy "Żywiciela" odprawiono mszę świętą w kościele pod wezwaniem św. Stanisława Kostki. W uroczystościach wzięli udział m.in. kombatanci, przedstawiciele władz Warszawy, Żoliborza i sąsiednich dzielnic oraz Ministerstwa Obrony Narodowej, a także senatorowie E. Tomaszewska i Marek Rocki.

"Oddając hołd powstańcom, apeluję, aby żadne wspomnienia nie uległy zatraceniu" - mówiła senator Ewa Tomaszewska. Zwróciła się z prośbą do kombatantów i ich rodzin, żeby wszelkie pamiątki związane z tamtym okresem przekazywali do Muzeum Powstania Warszawskiego, dzięki czemu "młodzież będzie miała na czym budować prawdziwe wyobrażenia". "Mam nadzieję, że już nigdy nie będziemy musieli tych pamiątek chować" - powiedziała senator.

Jak wspominał Janusz Tyman, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK "Żywiciel", walki na Żoliborzu rozpoczęły się wcześniej niż w pozostałych częściach Warszawy, kilka godzin przed godziną "W". Wzięło w nich udział ok. 3,5 tys. żołnierzy AK. "Trudno mi ocenić, czy powstanie było słuszną decyzją, czy niepotrzebną ofiarą, bo jestem osobiście zaangażowany. Mogę tylko powiedzieć, że my nie dostaliśmy rozkazu, raczej pozwolenie na rozpoczęcie walk, tak rwaliśmy się do tego, by wreszcie stanąć naprzeciw Niemców w otwartej walce. Czy to było słuszne - ocenę pozostawiam państwu" - mówił J. Tyman.

31 lipca br., w przeddzień 63. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, odprawiono uroczystą mszę świętą na placu Krasińskich w Warszawie pod przewodnictwem prymasa Polski kardynała Józef Glempa. Wzięli w niej udział prezydent Lech Kaczyński, premier Jarosław Kaczyński, marszałek Bogdan Borusewicz, senatorowie E. Tomaszewska i M. Rocki, powstańcy, żołnierze Armii Krajowej, przedstawiciele władz Warszawy, wojsko, harcerze oraz mieszkańcy stolicy.

Powstanie warszawskie to jedna z najważniejszych dróg ku wolności warszawiaków i wszystkich Polaków - mówił metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz w homilii podczas mszy św. polowej w intencji poległych powstańców.

Po nabożeństwie odbył się apel poległych, podczas którego prezydent powiedział, że pamięć o powstaniu warszawskim trzeba przywrócić historii Europy. Zaznaczył, że powstanie warszawskie nadal jest na świecie mylone z wcześniejszym powstaniem w getcie warszawskim. "O ile w Polsce o powstaniu warszawskim, tym bohaterskim wydarzeniu, pamiętamy odpowiednio, o tyle w świecie mamy do czynienia ze swoistą amnezją" - dodał prezydent. Podkreślił, że Armia Krajowa była "typowym przykładem armii obywatelskiej, która potrafiła stoczyć bitwę z przeważającymi siłami wroga".

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie