Narzędzia:

22 czerwca 2007 r.

22.06.2007

22 czerwca 2007 r., z inicjatywy senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, odbyła się konferencja na temat: "Wzmocnić ojcostwo". Otwierając konferencję, marszałek Bogdan Borusewicz podkreślił, że Polska, podobnie jak inne państwa Europy, przeżywa kryzys rodziny. Odbija się on na najsłabszych, czyli dzieciach, istnieje więc pilna potrzeba zastanowienia się, jak wzmocnić rodzinę, wzmocnić tych, którzy decydują się na rodzicielstwo. A rodzicielstwo to także ojcostwo, o czym niekiedy zapominamy.

Marszałek B. Borusewicz zapewnił, że wszystkie działania zmierzające do wspierania rodziny, rodzicielstwa, będą miały akceptację Senatu - funkcjonowanie rodziny ma przecież określone skutki dla społeczeństwa, państwa.

Przewodniczący Komisji Rodziny i Polityki Społecznej senator Antoni Szymański podkreślił, że rodzina musi być w centrum polityki społecznej państwa, zwłaszcza że w Polsce coraz więcej rodzin się rozpada. W roku ubiegłym rozwiodło się bądź zdecydowało na separację 80 tys. małżeństw - 100% więcej niż 5 lat temu.

Rola ojca w rodzinie, często marginalizowana - jak zaznaczył senator - przekłada się na kształtowanie postaw społecznych i obywatelskich. "Konferencja ma być sygnałem, że dziecku potrzebni są oboje rodzice" - powiedział senator A. Szymański. Podkreślił, że mężczyźni wychowywani przez samotne matki nie są przygotowani do roli ojca, często sami nie zdają sobie sprawy ze znaczenia, jakie ich postawa może mieć dla przyszłości ich dzieci i rodziny.

Senator Ewa Tomaszewska podkreśliła, że ojcostwo może wspierać odpowiednio poprowadzona polityka społeczna, chociażby w kwestii zapobiegania bezrobociu, które często prowadzi do patologii w rodzinie.

W konferencji udział wzięli naukowcy, autorzy licznych publikacji na temat rodziny, ojcostwa.

Dr Jacek Pulikowski - autor m.in. "Warto być ojcem", "Młodzi i miłość", "Wartość współżycia małżeńskiego" - mówił o roli ojca w rodzinie i społeczeństwie. W Polsce, jak stwierdził, brakuje modelu ojca i męża. Nasza współczesność - pogoń za pieniądzem, pracoholizm nie sprzyjają rodzinie i wychowaniu. Dr J. Pulikowski dowodził, iż przyszłość zależy od zdolności mężczyzn do ojcostwa.

Dr Dariusz Cupiał, współzałożyciel Fundacji im. św. Cyryla i Metodego, pomysłodawca i koordynator programu Inicjatywa Tato. Net., wskazał kierunki odzyskiwania ojcostwa - mechanizmy zmian społecznych. Jako instytucje mogące pomóc w tym procesie dr D. Cupiał wskazał: szkołę, wojsko, służbę zdrowia, instytucje kościelne, służby penitencjarne, pracodawców, media.

Gość specjalny konferencji dr Ken Canfield, założyciel National Center For Fathering w USA, mówił o potrzebie aktywizacji ojców. Jego zdaniem, ojciec jest niezbędny w przeprowadzeniu dziecka przez okres dojrzewania. 90% osadzonych w więzieniach USA pochodzi z rodzin rozbitych.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Stanisław Sławiński mówił o wychowaniu do ojcostwa. Dr Dorota Kornas-Biela z Katedry Pedagogiki Specjalnej KUL - o roli kobiet w kształtowaniu odpowiedzialnego ojcostwa. "Kobiety jako matki, żony, teściowe, nauczycielki mają ogromny wpływ na to, jakimi ojcami są związani z nimi mężczyźni" - zaznaczyła. Jej zdaniem, w procesie zmieniania modelu ojca ważną rolę mogą odegrać media przez promowanie pozytywnych przykładów, choćby w serialach telewizyjnych.

Druga część konferencji, z udziałem wicemarszałka Krzysztofa Putry, poświęcona była dyskusji na temat: czym jest dla mnie ojcostwo?

W trzeciej części, podczas dyskusji panelowej, starano się odpowiedzieć na pytanie, czy polityka rodzinna potrzebuje ojców.

Konferencji towarzyszyła wystawa fotograficzna "Syn i ojciec" Marka Demczuka.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bundesratu

Podczas spotkania Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bilateralnej Bundesratu rozmawiano m.in. o możliwościach rozwoju współpracy transgranicznej na poziomie regionalnym, naukowej i w dziedzinie rolnictwa.

Spotkanie Komisji Spraw Zagranicznych z wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy

Komisja Spraw Zagranicznych spotkała się z pierwszym wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy Andrijem Sybihą.

Zebranie konstytuujące Polskiej Sekcji Stowarzyszonej APF

Senator Kazimierz Michał Ujazdowski będzie pełnił funkcję przewodniczącego Polskiej Sekcji Stowarzyszonej Zgromadzenia Parlamentarnego Frankofonii (APF).