Narzędzia:

25-27 czerwca 2007 r.

25.06.2007

W dniach 25-27 czerwca 2007 r., na zaproszenie marszałka Senatu, przebywała w Polsce delegacja Senatu Kanady. W skład delegacji wchodzili: przewodniczący Senatu Kanady Noël Kinsella oraz senatorowie - David Tkachuk, Yoine Goldstein, George Furey.

25 czerwca delegację Senatu Kanady przyjął marszałek Bogdan Borusewicz. Marszałek podkreślił, że Polskę i Kanadę łączą bardzo dobre relacje polityczne i gospodarcze. Dodał, że w Kanadzie żyje liczna Polonia, która wrosła w ten kraj i czuje się tam bardzo dobrze. Zaznaczył, że Kanada i Polska są sojusznikami w Afganistanie, oba kraje są zainteresowane wspieraniem demokracji na wschód od Polski. Tak więc Polskę i Kanadę łączy wiele spraw - powiedział marszałek.

Według N. Kinselli, Polska dla Kanady jest bardzo ważnym krajem i Kanada jest zainteresowana rozwijaniem współpracy z Polską. Wyraził nadzieję, że już wkrótce zostanie podpisana umowa o wymianie młodzieży między obu krajami. Dodał, że warto rozważyć także inne formy współpracy dotyczące młodzieży, na przykład jakiś program na wzór Erasmusa. W opinii N. Kinselli, na świecie rośnie zainteresowanie transportem morskim, a Polska i Kanada mają dostęp do morza, więc warto zastanowić się nad jakąś formą współpracy w tej dziedzinie.

Marszałek pozytywnie odniósł się do propozycji zbliżenia obu krajów poprzez morze. Zaznaczył, że w polskich stoczniach wdrażane są programy naprawcze. Marszałek dodał, że Polska rozwija się w szybkim tempie i rośnie zainteresowanie turystyką, a Kanada jest bardzo interesującym krajem. Podkreślił, że ruch turystyczny byłby większy, gdyby Kanada zdecydowała się znieść wizy. Zdaniem marszałka, przesłanki, które legły u podstaw wprowadzenia wiz, już nie istnieją. Po wejściu Polski do UE Polacy podejmują pracę przede wszystkim w krajach europejskich. Zapewnił też, że Polska jest krajem bezpiecznym. Przypomniał, iż Polska zniosła wizy dla Kanady w 2004 r.

Goście pytali, jak wygląda sprawa wiz do USA i czy trwają w tej sprawie dyskusje. Podkreślali, że milion Kanadyjczyków należy do polskiej diaspory. Mówili, że Izba Gmin jest przeciwna utrzymaniu reżimu wizowego. Zdaniem przewodniczącego Senatu Kanady, polscy i kanadyjscy parlamentarzyści powinni dążyć do zacieśnienia kontaktów i występowania w tej sprawie. Zaprosił marszałka Senatu do złożenia wizyty w Kanadzie.

Kanadyjscy senatorowie gratulowali Polsce sukcesu na szczycie UE w Brukseli. Zdaniem marszałka, ten kompromis to sukces całej Unii. Marszałek zachęcał Kanadyjczyków do inwestowania w Polsce, a goście namawiali do korzystania z kanadyjskich technologii.

26 czerwca delegacja Senatu Kanady złożyła wizytę u ministra nauki i szkolnictwa wyższego Michała Seweryńskiego oraz spotkała się z senatorem Stefanem Niesiołowskim, przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych, i z przedstawicielami komisji.

Następnie delegacja została przyjęta przez marszałka Sejmu Ludwika Dorna. Rozmawiano o możliwości zniesienia wiz kanadyjskich dla Polaków oraz kontynuacji polsko-kanadyjskich programów pomocowych, m.in. dla Ukrainy. Przewodniczący Senatu Kanady zaproponował, by współpracę w tym zakresie przenieść na poziom instytucji niezależnych od rządu.

Przewodniczący N. Kinsella przedstawił marszałkowi L. Dornowi doświadczenia Kanady w dziedzinie rozwoju wysoko zaawansowanych technologii jądrowych. Marszałek Sejmu podkreślił, że Polska - zainteresowana takimi technologiami - poszukuje partnerów i doświadczenia w tej dziedzinie.

Odbyło się także spotkanie delegacji z przedstawicielami Polsko-Kanadyjskiej Grupy Parlamentarnej.

Delegacja kanadyjskich parlamentarzystów została tego dnia przyjęta przez premiera Jarosława Kaczyńskiego. Rozmawiano o ożywieniu stosunków bilateralnych z Kanadą, sytuacji na Ukrainie i Białorusi oraz współpracy w energetyce jądrowej. "Między naszymi krajami panują bardzo dobre stosunki. To cieszy" - stwierdził prezes Rady Ministrów. Dodał jednak, że z polskiego punktu widzenia istnieje pewna drażliwa kwestia w stosunkach dwustronnych. Premier nawiązał do fałszujących historię informacji w kanadyjskiej prasie na temat "polskich obozów zagłady" w czasie II wojny światowej. Szef rządu oświadczył, że liczy na rozwiązanie tej sprawy.

Podczas spotkania przedstawiciele kanadyjskiego Senatu wyrazili nadzieję, że premier J. Kaczyński złoży wizytę w Kanadzie. Pogratulowali również premierowi osiągniętego kompromisu i sukcesu Polski podczas ostatniego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli.

27 czerwca kanadyjscy goście spotkali się z minister spraw zagranicznych Anną Fotygą. Rozmowy dotyczyły współpracy w Afganistanie, pomocy rozwojowej, a także kwestii umowy o wymianie młodzieży.

Na zakończenie wizyty delegacja udała się do Treblinki, gdzie kanadyjscy senatorowie zwiedzili teren byłego obozu zagłady i karnego obozu pracy.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bundesratu

Podczas spotkania Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bilateralnej Bundesratu rozmawiano m.in. o możliwościach rozwoju współpracy transgranicznej na poziomie regionalnym, naukowej i w dziedzinie rolnictwa.

Spotkanie Komisji Spraw Zagranicznych z wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy

Komisja Spraw Zagranicznych spotkała się z pierwszym wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy Andrijem Sybihą.

Zebranie konstytuujące Polskiej Sekcji Stowarzyszonej APF

Senator Kazimierz Michał Ujazdowski będzie pełnił funkcję przewodniczącego Polskiej Sekcji Stowarzyszonej Zgromadzenia Parlamentarnego Frankofonii (APF).