Narzędzia:

9 kwietnia 2008 r.

09.04.2008

Podczas posiedzenia Komisji Praw Człowieka i Praworządności rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw.

Potrzebę podjęcia nowelizacji, uchwalonej na podstawie projektu senackiego, uzasadnił poseł sprawozdawca Stanisław Wziątek.

Rozpatrywana ustawa wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 19 marca 2007 r. i zmierza do poszerzenia kręgu podmiotów (o adwokata i radcę prawnego), spośród których obwiniony w postępowaniu dyscyplinarnym funkcjonariusz Straży Granicznej, Straży Pożarnej oraz Policji może wybrać obrońcę.

W trakcie prac sejmowych senacki projekt został skierowany do sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Komisja odstąpiła od zawartej w projekcie zmiany ustawy o Służbie Celnej, ponieważ ustawa ta została już odpowiednio znowelizowana ustawą z 18 marca br. Ponadto komisja sejmowa uzupełniła proponowaną przez Senat nowelizację o analogiczną zmianę przepisu art. 124a ust. 2 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej.

W dyskusji obecni na posiedzeniu przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, m.in. podsekretarz stanu Zbigniew Sosnowski i dyrektor Departamentu Prawnego w tym resorcie Andrzej Rudnicki, nie zgłosili uwag do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Pozytywną opinię o ustawie przedstawiło także Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Ponieważ przedstawiona nowelizacja nie budziła zastrzeżeń senatorów, przewodniczący obradom senator Stanisław Piotrowicz zgłosił wniosek o przyjęcie rozpatrywanej ustawy bez poprawek. W głosowaniu uzyskał on poparcie Komisji Praw Człowieka i Praworządności. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w sprawie ustawy o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw podczas posiedzenia plenarnego Izby wybrano senatora Jana Wyrowińskiego.

W drugim punkcie porządku dziennego komisja zapoznała się z "Informacją o działalności Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w okresie 1 stycznia 2007 r.-31 grudnia 2007 r.". Informację o działalności Instytutu Pamięci Narodowej w 2007 r. przedstawił prezes Janusz Kurtyka.

W posiedzeniu wzięli także udział inni przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej: dyrektor generalny Jan Baster, naczelnik Wydziału Nadzoru nad Śledztwami Głównej Komisji Antoni Kura, dyrektor Biura Edukacji Publicznej Jan Żaryn, dyrektor Biura Lustracyjnego Jacek Wygoda, dyrektor Biura Budżetu, Finansów i Kadr Monika Staniszewska, dyrektor Biura Prawnego Krzysztof Zając oraz dyrektor Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów Zbigniew Nawrocki.

Przeprowadzona dyskusja dotyczyła oświadczeń lustracyjnych i wynikających z tego postępowań sądowych, efektów niektórych śledztw prowadzonych przez instytut, projektów badawczych oraz publikacji, a także środków finansowych przeznaczonych na te cele w budżecie tej instytucji.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.